Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami


Kino Mistrza – ostatnie spotkanie z twórczością Krzysztofa Kieślowskiego

W ramach cyklu Kino Mistrza w sali kinowej KiTKA w Miejskim Centrum Kultury Tkacz w poniedziałek, 19 czerwca odbędzie się ostatnie spotkanie z twórczością Krzysztofa Kieślowskiego, reżysera i scenarzysty, przedstawiciela kina moralnego niepokoju. Na podsumowanie będzie można dwa jego filmy – „Siedem kobiet w różnym wieku” oraz „Podwójne życie Weroniki”. Początek o godz. 17.30.Bilety w cenie 7 zł są dostępne przez portal Biletyna.pl oraz stacjonarnie w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 i w Informacji Turystycznej przy pl. Kościuszki 29.

„Siedem kobiet w różnym wieku” to krótkometrażowy, czarno-biały, film dokumentalny z 1978 roku, który niektórzy krytycy uważają za metaforę ludzkiego życia. Kieślowski nie tylko go wyreżyserował, ale był również autorem scenariusza. Film składa się z siedmiu sekwencji podporządkowanych kolejnym dniom tygodnia – od czwartku do środy. Każdego dnia widz obserwuje sceny z życia innej kobiety związanej z baletem – zaczynając od kilkuletniej dziewczynki, a kończąc na nauczycielce tańca w średnim wieku.

Z kolei „Podwójne życie Weroniki” to dramat psychologiczny nakręcony w koprodukcji. Przedstawia losy dwóch identycznych dziewczyn, Francuzki Véronique i Polki Weroniki (z Irène Jacob w podwójnej roli). Reprezentują one odmienny stosunek do kariery muzycznej, dający różne konsekwencje ich wyborów.

W 1991 roku na Festiwalu Filmowym w Cannes film „Podwójne życie Weroniki” został uhonorowany nagrodą FIPRESCI, nagrodą dla najlepszej aktorki oraz Nagrodą Jury Ekumenicznego. Dodatkowym atutem są zdjęcia Sławomira Idziaka oraz muzyka Zbigniewa Preisnera.

Projekcje poprzedzi autorski wykład filmoznawczyni, krytyczki filmowej i edukatorki Diany Dąbrowskiej, która również będzie moderatorką dyskusji przewidzianej na zakończenie spotkania. Serdecznie zapraszamy.


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij