Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami


Przedszkolaki świętują 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę

Przedszkole nr 7 w Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 2 włączyło się w uroczyste świętowanie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, kształtowanie w dzieciach poczucia tożsamości narodowej, patriotyzmu, znajomości symboli narodowych oraz elementów historii państwa polskiego.
przedszkole nr 7 świętuje niepodległość

Przedszkolaki słuchały opowiadań i legend dotyczących początków naszej ojczyzny, uczyły się wierszy i piosenek o tematyce patriotycznej, oglądały filmy edukacyjne. Wiele zajęć i zabaw poświęconych było polskim symbolom, często nawet pomoce do nich przygotowywane były w barwach ojczystych.

W sferze artystycznej przedszkolaki wykonywały prace plastyczne o tematyce patriotycznej, malowały flagi, wraz z rodzicami brały udział w konkursie wewnątrzprzedszkolnym pt.: „ Najpiękniejszy kotylion”. Wszystkie prace zostały nagrodzone i wyeksponowane w holu przedszkolnym. Każda sala przedszkolna udekorowana jest motywami i symbolami Polski, w szatni wyeksponowane są prace plastyczne dzieci związane z naszą ojczyzną i jej świętem. W przedszkolu odbył się również pokaz mody patriotycznej. Dzieci z radością prezentowały stroje przygotowane przez rodziców. Dominowały biało-czerwone kreacje, byli mali sportowcy w barwach narodowych,  barwne stroje ludowe a także militarne.

W ramach świętowania Niepodległej przedszkolaki uczyły się tańca narodowego-poloneza,
a długie korytarze umożliwiły jednoczesny taniec dwóch grup. Przedszkolaki uczyły się hymnu Polski i chociaż słowa okazały się dla małych dzieci dosyć trudne w nauce, to wiedzą, że należy go śpiewać z powagą, dostojnie i w odpowiedniej postawie. Hymn rozbrzmiewał w każdej grupie wiekowej, a najpiękniej pewnie zabrzmi 9 listopada, kiedy przedszkolaki wraz
z uczniami Szkoły Podstawowej nr 12 połączą siły i wspólnie zaśpiewają hymn Polski łącząc się w ogólnopolskiej akcji ze wszystkimi Polakami. Tego samego dnia odbędzie się
w Siódemce uroczystość, podczas której dzieci zaprezentują patriotyczny program artystyczny.

Ciekawym pomysłem uczczenia Niepodległej było zasadzenie w ogrodzie przedszkolnym dąbu-długowiecznego drzewa, które będzie oznaczone jako pamiątka 100-lecia odzyskania niepodległości. Niespodzianką okazała się również kapsuła czasu, czyli szczelny pojemnik wypełniony pamiątkami naszych czasów, nazwiskami dzieci i personelu przedszkola, zakopany w oznaczonym miejscu w ogrodzie przedszkolnym. Adnotacja do tej „tajemnicy” ma być przechowywana z pokolenia na pokolenie w dokumentach przedszkola z życzeniem, aby owa kapsuła czasu otwarta została dopiero po 100 latach. Czy za 100 lat w naszym ogrodzie będzie jeszcze przedszkole i pozostanie echo dziecięcych zabaw i śmiechów? To pytanie ciekawe dla dzieci, intrygujące dla dorosłych, inspirujące i pełne refleksji- jak wyglądać będzie nasza Polska, nasza ojczyzna, oby nieustannie NIEPODLEGŁA !

Źródło: Przedszkole nr 7 w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 2

Inne artykuły


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij