Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

  • Data opublikowania: 2016-07-29

Żeglarskie święto na „sulejowskim morzu”

Wiele mocnych i niezapomnianych przeżyć dla sympatyków żeglarstwa i nie tylko dla nich obiecują organizatorzy obchodów niecodziennego, podwójnego jubileuszu, który będzie trwał w dniach 5-7 sierpnia na przystani żeglarskiej „U Sołtysa” w Treście i na wodach Zalewu Sulejowskiego. Będą one dobitnym potwierdzeniem prawdziwości i aktualności starożytnej maksymy przekonującej o tym,  iż „żeglowanie jest rzeczą konieczną!”. Znakomitą okazją do jej przypomnienia stała się przypadająca w tym roku okrągła 40. rocznica utworzenia Piotrkowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Zbiegła się ona z 20-leciem działalności Klubu Żeglarskiego Horyzont.

Żeglarskie święto na „sulejowskim morzu”


Warto przypomnieć, że impuls do powołania PtOZŻ, obejmującego teren byłego woj. piotrkowskiego, dał udział żeglarzy z ówczesnej Chorągwi Piotrkowskiej ZHP w trwających w 1976 roku w Nowym Jorku obchodach 200-lecia Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Przybyli oni tam na pokładzie słynnego szkunera „Zawisza Czarny”, a następnie popłynęli do Montrealu na trwające w tym mieście XXI Letnie Igrzyska Olimpijskie. Dopłynął tam również legendarny już dzisiaj jacht „Polski Len”, należący do piotrkowskich harcerzy.

To na pokładach obydwóch jednostek w trakcie tych wizyt i zmagań z Atlantykiem  powstała myśl skonsolidowania środowiska żeglarskiego w nowo powołanym PtOZŻ. Jego pierwszym prezesem został wytrawny żeglarz i propagator żeglarstwa – jachtowy kapitan żeglugi wielkiej Wiesław Kłosowski. Związek, mający od początku aż do dzisiaj swoją siedzibę w Tomaszowie Mazowieckim, z czasem wykroczył poza teren dawnego woj. piotrkowskiego.

Złotymi zgłoskami w kronice PtOZŻ zapisały się organizowane w latach 1979-1990 duże morskie wyprawy na należącym do niego jachcie „Piotrcovia”. Przemierzyły one wielokrotnie Bałtyk oraz Morze Północne i Morze Śródziemne i były - jak na tamte czasy – śmiałymi i  nowatorskimi przedsięwzięciami.  Zarówno wtedy, jak i obecnie ważną dziedziną działalności PtOZŻ pod kierunkiem obecnego prezesa – kapitana jachtowego Mariana Kowalczyka  stanowią szkolenia na różne stopnie żeglarskie.
Obecnie do PtOZŻ należy 12 klubów żeglarskich z Bełchatowa, Piotrkowa, Tomaszowa Maz. i Radomska, a także z Koluszek i  Nowego Miasta. Zrzeszają one łącznie 650  pasjonatów żeglarstwa. Spośród nich prężną działalnością organizacyjną i udanym wdrażaniem wszelkich „nowinek” żeglarskich wyróżnia się Klub Żeglarski Horyzont, utworzony w 1996 roku w Koluszkach. Od początku do dzisiaj ster Klubu-Jubilata dzierży jego komandor – jachtowy sternik morski Jerzy Gluźniewicz, zagorzały i rzutki propagator i instruktor żeglarstwa.

Tradycyjnym akordem uświetniającym połączony jubileusz 40-lecia PtOZŻ i 20-lecia Klubu Horyzont będą regaty żeglarskie pod hasłem „40 i 20 lat – na Fali o puchar wójta gminy Tomaszów Maz.”, rozgrywane na zalewie od piątku do niedzieli. Będzie im towarzyszył wyścig desek z wiosłem (SUP) i kajakowy tor przeszkód. Atrakcyjnie zapowiada się pokaz jachtów żaglowych i motorowych najnowszej konstrukcji oraz tegorocznego hitu - rowerów wodnych NATI 440 z napędem gazowym, elektrycznym lub spalinowym (z możliwością przetestowania na wodzie). W programie jubileuszu znalazły się także pokazy ratownictwa wodnego i medycznego, a także mistrzowskie przeloty  motolotnią nad zalewem.

Jubileuszowe  obchody w Treście i na zalewie będą, oczywiście, znakomitą okazją do żeglarskich wspomnień. Z pewnością wielu wzruszeń dostarczy pokaz dokumentów filmowych z kronik PtOZZ i Klubu Horyzont, archiwalnych nagrań ManiaStudio oraz zarejestrowanej kamerą rozmowy ze słynnym kajakarzem – Aleksandrem Dobą.
Żeglarskie klimaty zapewnią także występy znanych zespołów szantowych: EKT Gdynia i Jolly Roger. W podobnie liryczny nastrój wprowadzi gości koncert Krzysztofa Ścierańskiego. Na kulturalną oprawę jubileuszu złożą się także występy miejscowych zespołów folklorystycznych. Będą też przyjemne doznania dla podniebienia w postaci pokazu kulinarnego KGW z Twardej. Nie zapomniano o najmłodszych, na których czekają ciekawe gry, zabawy i różne niespodzianki.  Z pewnością warto wybrać się w te dni na przystań „U Sołtysa” w Treście, aby w nastrojowej, jubileuszowej atmosferze i doborowym towarzystwie ludzi wiatru i wody poczuć wspaniały smak żeglarskiej przygody. Serdecznie zapraszamy!!!  

Więcej informacji na www.a-hoj.pl/klub-horyzont lub na profilu www.facebook.com/regaty.sulejowski
Opracowanie: Andrzej Kobalczyk    


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij