Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

  • Data opublikowania: 2021-09-08

Wojciech Orleański opowiadał o Lemie

6 września Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim gościła Wojciecha Orlińskiego, dziennikarza, autora książek biograficznych, fantastycznych, podróżniczych a prywatnie wielkiego miłośnika i znawcę twórczości Stanisława Lema.  Wydarzenie to zainaugurowało projekt „goLEM 2021” dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Spotkaniu towarzyszyło otwarcie wystawy „Od Trurla do Klapaucjusza” prezentującej unikatowe i  kultowe grafiki Daniela Mroza.

Podczas prelekcji zatytułowanej „Lem. Życie nie z tej ziemi” Wojciech Orliński przekonywał tomaszowian, że zarówno dziecko jak i wytrawny czytelnik może bawić się świetnie przy lekturze książek Lema.

Ten najwybitniejszy z polskich pisarzy, którego książki przetłumaczono na 40 języków i wydano w nakładzie 30 milionów egzemplarzy, tworzył zarówno literaturę fiction jak i non-fiction. Co ciekawe, mimo upływu 60 lat, nadal pozostają one aktualne. Ponadczasowość to słowo, które padało wielokrotnie podczas wczorajszego wystąpienia. Ten walor twórczości Lema potwierdzają także futurystyczne przepowiednie. Niektóre z lemowskich prognoz wspomnianych przez prelegenta, już stały się faktem (jak np. powstanie Internetu, genetyczne modyfikacje), inne ziszczą się niebawem.

Wojciech Orliński zachęcał do lektury najbardziej docenianych tytułów Lema: „Cyberiady”, „Solaris”, czy swojego ulubionego „Głosu Pana”. Na początek polecał rozpoczęcie czytania od podstawowego poziomu fabuły,  a potem odkrywania kolejnych warstw tekstu, ukrytych znaczeń, filozoficznych rozważań czy zabawy gatunkiem.

Gość wieczoru opowiadał również o początkach swojej fascynacji osobą Lema, spotkaniu z pisarzem, wielokrotnej lekturze niektórych tytułów oraz żmudnej ale dającej niesamowitą satysfakcję pracy biografa.

Licznie przybyli tomaszowianie mieli okazję zadać również swoje pytania np. dotyczące korespondencji Lema, najnowszej książki biografa czy sensacyjnych donosów amerykańskiego pisarza Dicka do FBI. Spotkanie przebiegało w niezwykle sympatycznej atmosferze i zakończyło się wspólnymi fotografiami oraz podpisywaniem książek.

Serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenia kulturalne i edukacyjne związane z promocją twórczości Stanisława Lema. Już niebawem warsztaty z robotyki, „Poranki z Lemem” i konkursy. Do końca roku w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej można także oglądać wystawę grafik Daniela Mroza „Od Trurla do Klapaucjusza”.

 

 

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij