Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

W Tomaszowie powstaje największa na świecie sieć sensorów jakości powietrza

44 sensory będą badać jakość powietrza w Tomaszowie Mazowieckim. Urządzenia są już montowane, a dane można sprawdzić na stronie internetowej www.map.airly.eu oraz w telefonie komórkowym w aplikacji Airly. Miasto będzie posiadało najgęstszą sieć na świecie, co pozwoli na m.in. zidentyfikowanie źródeł problemów i ich dokładnej lokalizacji.

Sensor

Dzięki sensorom możliwe jest monitorowanie stanu powietrza w czasie rzeczywistym za pomocą mapy online. Stworzona w Tomaszowie Mazowieckim sieć pozwoli dokładnie sprawdzić newralgiczne punkty miasta i przeanalizować, dlaczego cechują się one szczególnie wysokim stężeniem szkodliwych substancji w powietrzu. Co więcej, urządzenia pozwalają przewidzieć jakość stanu powietrza z 24-godzinnym wyprzedzeniem.

Projekt Airly w Tomaszowie Mazowieckim realizuje Zakład Gospodarki Ciepłowniczej. Spółka zakupiła w sumie 44 urządzenia. - Po niespełna trzech miesiącach prac wprowadzamy w Tomaszowie Mazowiecki system Airly. Obecnie w naszym mieście działa prawie 30 sensorów – mówi Błażej Spychalski, prezes zarządu Zakładu Gospodarki Ciepłowniczej. - W ciągu kilku dni jakość powietrza w Tomaszowie Mazowieckim będzie w pełni monitorowana. Inwestycja jest częścią strategii Zakładu Gospodarki Ciepłowniczej. W ciągu ostatnich trzech lat wydaliśmy na inwestycje prawie 15 mln zł, a w przyszłym roku ta kwota może wzrosnąć nawet do 20 mln zł. Realizujemy różne działania, których celem jest poprawa jakości powietrza. Jednym z nich jest system Airly – dodaje.

Strażnicy Straży Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim będą na bieżąco sprawdzać, co jest przyczyną złej jakości powietrza na konkretnych ulicach. Sieć sensorów to kolejny krok władz miasta do walki ze smogiem.

- Chcemy poprawić jakość powietrza w naszym mieście – mówi  Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego. - Realizujemy wiele przedsięwzięć i inwestycji, m.in. zakupiliśmy 25 hybrydowych autobusów komunikacji miejskiej, pozyskaliśmy dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła, a także staramy się o gazyfikację znacznej części miasta. Tym razem inwestujemy w sensory jakości powietrza, które pozwolą poprawić komfort życia mieszkańców. Zakład Gospodarki Ciepłowniczej prowadzi również prace nad tym, by ciepło dostarczane przez spółkę było coraz bardziej ekologiczne. Dlatego złożyliśmy wniosek do NFOŚiGW w sprawie odwiertów geotermalnych. Na pewno nie są to nasze ostatnie projekty ekologiczne – dodaje.

Jakość powietrza w Tomaszowie Mazowieckim można sprawdzić na stronie internetowej www.map.airly.eu oraz w telefonie komórkowym w aplikacji Airly (dostępnej w systemach iOS oraz Android).

System Airly jest w pełni zintegrowany. Poprzez sensory możliwe jest zbieranie, przetwarzanie i interpretowanie danych w czasie rzeczywistym. Na mapie online oznaczane są m.in. informacje o jakości powietrza. Sensory Airly mierzą m.in.: poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10, temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza. System uzyskał potwierdzenie jakości według raportu Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk w Zabrzu.

FOTO
O szczegółach systemu Airly odpowiedzieli 29 września prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko, prezes zarządu Zakładu Gospodarki Ciepłowniczej w Tomaszowie Mazowieckim Błażej Spychalski i specjalista Airly sp. z o.o. Aleksander Gawron.


Fot. Dariusz Kwapisiewicz

 


Inne artykuły


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij