Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami


Sztandary i pieczęcie. Aktywność społeczna tomaszowian w ostatnim stuleciu

Taki jest tytuł wystawy przygotowanej przez Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego, którą można oglądać od 8 marca do 5 maja br. Na wystawę składają się sztandary i pieczęcie odzwierciedlające różne aspekty aktywności tomaszowian w ciągu ostatniego stulecia.



Są tu sztandary instytucji oświatowych, harcerstwa, organizacji społecznych i politycznych. Najstarszym i najcenniejszym jest sztandar Seminarium Nauczycielskiego z 1928 r., zaginiony w czasie II wojny światowej, po kilkudziesięciu latach odnaleziony w Muzeum Wojskowym w Wiedniu i odzyskany dla Tomaszowa. Z okresu międzywojennego pochodzą też sztandary Związku Inwalidów Wojennych i Stowarzyszenia Byłych Więźniów Politycznych. Największa liczba sztandarów pochodzi z okresu PRL – na uwagę zasługuje m.in. sztandar Miejskiej Rady Narodowej w Tomaszowie z 1967 r., organizacji partyjnych, związkowych (w tym „Solidarności” z „Wistomu”), harcerstwa, szkół, RKS „Lechia” czy PTTK. Z okresu III RP pochodzą trzy sztandary – Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, Stronnictwa Narodowego i Gimnazjum nr 2 im. Ireny Sendlerowej.

Uzupełnieniem tej części wystawy są fotografie z poświęcenia sztandarów: Hufca Harcerek (1947) i NSZZ „Solidarność” (1981).

Prezentowane są także gwoździe pamiątkowe z drzewców Cechu Rzeźniczo-Wędliniarskiego i Szkoły Powszechnej im. Mikołaja Reja z lat 30. XX w.

Pieczęcie reprezentują przekrój niemal dwóch wieków. Najstarsze wprawdzie nie pochodzą z Tomaszowa, lecz ziemi rawskiej, opoczyńskiej i kieleckiej. Są wśród nich pieczęcie kościelne, cechowe i urzędowe. Zbierane były przez dr. Jana Piotra Dekowskiego i znajdowały się wśród najwcześniej zgromadzonych obiektów naszego Muzeum. Duży zbiór obejmują pieczęcie Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (jednej z nich towarzyszy opatrzona nią legitymacja z 1948 r.) i Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Do unikatów należą pieczęcie z okresu II wojny światowej: Obwodu Opoczno (kryptonim Port) Armii Krajowej i Kasy Podatkowej w Tomaszowie Mazowieckim. Na wystawie znajdują się także pieczęcie tomaszowskiego Muzeum z okresu PRL.


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij