Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

  • Data opublikowania: 2015-12-08

Święta na niebiesko

3 grudnia, czyli w Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie integracyjne Pokazujemy, jak malujemy świat na niebiesko. Głównym celem spotkania było szerzenie wiedzy na temat autyzmu wśród mieszkańców powiatu tomaszowskiego.

"Jest to kontynuacja ubiegłorocznej imprezy, o podobnym tytule, z tą różnicą, że poprzednio malowaliśmy świat na niebiesko, tym razem pokazywaliśmy jak to robimy. Kolor niebieski jest symbolem autyzmu, stąd pomysł na taką nazwę"- mówi Monika Zadora, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci z Autyzmem Iskierka, organizatora spotkania. Odbyło się ono w Ośrodku Kultury Tkacz. Po prezentacji pokazującej roczne osiągnięcia stowarzyszenia, widzowie mogli obejrzeć spektakl pt. Współczesna opowieść wigilijna, oparty na programie komunikacyjnym Makaton. Dzieci, przy wsparciu rodziców, poza słowem mówionym i śpiewanym, prezentowały piosenki za pomocą gestów i symboli.

"Cieszymy się, że znajomi dzieci z "Iskierki" zauważyli, jak one zmieniły się przez rok. Część z nich zaczęła mówić, czują się pewniej na scenie, lepiej radzą sobie ze światłem, dźwiękami, co dla dzieci ze spektrum autyzmu jest krokiem milowym"-podsumowuje pedagog Agnieszka Lenartowicz, która wspólnie z psychologiem Agnieszką Szczepaniak, logopedami Martą Borkowską-Melą, Izabelą Klin z Centrum Terapii Kocham mówić, przygotowały przedstawienie.Głównym celem spotkania było szerzenie wiedzy na temat autyzmu wśród mieszkańców powiatu tomaszowskiego. Nie zabrakło bloku edukacyjnego, podczas którego specjaliści opowiadali m.in. o cechach mowy dziecka ze spektrum autyzmu, o programie wspomagającym komunikację Makaton, wczesnym wspomaganiu dziecka oraz o zagadnieniach związanych z seksualnością dzieci niepełnosprawnych. Natomiast Janina Bogdańska z Ośrodka Hipoterapii i Jazdy Konnej Fortuna tłumaczyła, jak ważną rolę odgrywa hipoterapia w usprawnianiu dzieci niepełnosprawnych, a w szczególności dzieci ze spektrum autyzmu.Na scenie wystąpiły także dzieci z Przedszkola Promyczek, członkowie Oddziału Rejonowego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z ulicy Krzyżowej, Studio Tańca Kobos Dance. Na zakończenie Monika Szulczyk z Piwnicy Kreatywności zapewniła dzieciom zabawę.Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij