Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami


Prezydent Marcin Witko na spotkaniu z premierem

Prezydent Marcin Witko uczestniczył w spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem Pawłem Szefernakerem. Spotkanie w gronie prezydentów średnich miast, które odbyło się 14 czerwca w Kancelarii Premiera, dotyczyło palących problemów niektórych samorządów oraz ewentualnych sposobów ich rozwiązania przy wykorzystaniu rządowego wsparcia.


Premier skierował również na ręce uczestniczących w spotkaniu samorządowców podziękowania za aktywnie włączanie się w realizację przedsięwzięć rządowych, m.in. takich jak dystrybucja węgla. Samorządowcy podkreślali jak ważne są dla nich programy rządowe, dziękowali w szczególności za nieskomplikowaną, tak jak to jest w konkursach RPO, procedurę składania wniosków. Dzięki temu można realizować szybko i sprawnie zadania potrzebne i oczekiwane przez mieszkańców takie jak hospicjum czy wymiana oświetlenia w Tomaszowie.

- Procedury unijne są często bardzo zawiłe i obwarowane. Ciężko wtedy o elastyczność przy realizacji zadań. Co dla mnie jest szczególnie istotne, premier zapowiedział, że w ciągu najbliższych tygodni zaprezentowany zostanie specjalny pakiet wsparcia dla takich miast jak Tomaszów Mazowiecki. Budżet naszego miasta zostanie niebawem zasilony poważnym zastrzykiem pieniędzy, a to z kolei pozwoli na dalszy dynamiczny rozwój naszego miasta. Rozumiemy trudną sytuacje związaną z kryzysem, dlatego cenne jest dla jednostek samorządu terytorialnego każde wsparcie finansowe, szczególnie teraz gdy stare nabory unijne są pokończone, a nowe się jeszcze nie zaczęły. To dobry czas dla samorządu - mówi prezydent Marcin Witko.

Niebawem pod obrady Sejmu trafi też projekt ustawy o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych. Ujęty jest w niej Tomaszów Mazowiecki. Ustawa określa tereny, na których jest konieczne podjęcie działań związanych z poprawą stanu środowiska oraz określi źródła ich finansowania.

- Na gruncie naszego miasta mówimy o Zakładzie Włókien Chemicznych „WISTOM", który pozostawił po sobie nieuregulowane kwestie związane z rekultywacją lagun osadowych przy tomaszowskiej oczyszczalni ścieków oraz składowiska odpadów poprzemysłowych. Podejmowane przez nas od kilku lat zabiegi pozwoliły przejąć na własność przedmiotowe tereny i dokonać stosownych analiz środowiskowych i ekonomicznych. To co cenne wydaje się być w projekcie wspomnianej ustawy to na pewno dedykowane źródła finansowe, które będą stanowić podstawę realizacji przedsięwzięć i być odciążeniem dla budżetów miast – podkreśla prezydent. 

Priorytetem jest przede wszystkim usunięcie potencjalnego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi, jakie stwarzają wielkoobszarowe tereny poprzemysłowe oraz jeśli jest to możliwe – odzyskanie tych terenów do ponownego wykorzystania i ewentualne nadanie im nowych, proinwestycyjnych funkcji.

24 maja projekt ustawy o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych został skierowany do sejmowych komisji: Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, w których 14 czerwca został pozytywnie zarekomendowany.

(Fot. KPRM)


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij