Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

ORDN z nowymi możliwościami!

Ośrodek Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych w Tomaszowie Mazowieckim zyskał nowe możliwości rozwoju i finansowania. Na ostatniej sesji Rady Miasta zmieniony został statut ośrodka.  Nadano mu status podmiotu leczniczego. To przyczyni się do poszerzenia wachlarza usług i wprowadzenia kolejnych zabiegów dla tomaszowian.

Ośrodek to jedna z nielicznych placówek w Polsce, która będąc gminną jednostką budżetową, finansowaną z budżetu miasta, od początku utworzenia czyli od 27 lat, świadczy kompleksową, nieodpłatną i bezlimitową opiekę rehabilitacyjną z zakresu ochrony zdrowia dla mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego posiadających orzeczenie o niepełnosprawności oraz mieszkańców gmin na podstawie zawartych porozumień. Teraz będzie można wprowadzić kolejne świadczenia.

- Dla nas zdrowie mieszkańców jest priorytetem. Tam gdzie mamy na to wpływ, chcemy jak najmocniej rozszerzać działalność w tym zakresie. Przed panią dyrektor duże wyzwanie, ale najważniejszy jest cel czyli zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców – mówi Marcin Witko prezydent Tomaszowa Mazowieckiego. Nowa formuła prawna pozwala wystąpić w procedurze konkursowej o finansowanie świadczeń rehabilitacyjnych z Narodowego Funduszu Zdrowia, a to pozwoli na rozszerzenie dotychczasowej prowadzonej działalności. - Ustawa o działalności leczniczej kompleksowo reguluje zasady prowadzenia działalności leczniczej w postaci udzielania ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych, co do których Ośrodek jest w pełni przygotowany i spełnia wszystkie wymogi ustawowe – dodaje Marta Goździk dyrektor Ośrodka Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych w Tomaszowie Mazowieckim.

Teraz placówka będzie miała również możliwość uczestnictwa w przygotowywaniu i kształceniu osób do wykonywania zawodu medycznego czy aplikowanie o środki zewnętrzne.

Ośrodek Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych cały czas jest doposażany i rozwijany. W ostatnim okresie wzbogacił się o sprzęt  i wyposażenie zakupione z dotacji celowej pochodzącej z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej - Funduszu Sprawiedliwości, który jest w dyspozycji Ministra Sprawiedliwości. W ramach przyznanych środków zakupiono tak istotne dla zdrowia i rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych wyposażenie jak m.in. stacjonarny cyfrowy ultrasonograf, urządzenie do hydromasażu suchego, wibracyjną platformę treningową z poręczą, aparaty do laseroterapii wysokoenergetycznej i do krioterapii. W ramach oszczędności poprzetargowych związanych z przyznaną dotacją ORDN-owi udało się dodatkowo zakupić 20 szt. automatycznych dozowników ściennych do bezdotykowej dezynfekcji rąk, automatyczny dozownik wolnostojący na stojaku do bezdotykowej dezynfekcji rąk, urządzenie do terapii pod ciśnieniem oraz aparat do terapii ultradźwiękowej z kolorowym ekranem dotykowym.  

W Ośrodku w 2020 roku powstał nowy, dodatkowy basen rekreacyjny o głębokości 100 cm o wymiarach 9,60 x 5,50 m oraz brodzik dla dzieci w kształcie połowy koła o promieniu 6,60 m, a także nowa instalacja technologiczna. Zakupiono również zabawki wodne. Wcześniej w tym miejscu wybudowano nową stację uzdatniania wody. Tym samym na terenie ORDN-u powstał kompleks basenów rehabilitacyjnych, cieszący się bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko wśród pacjentów, lecz również mieszkańców miasta i okolicznych gmin.

W 2020 roku placówka zakupiła również komorą hiperbaryczną, która stanowi wyposażenie gabinetu Terapii Tlenowo-Hiperbarycznej. Był to możliwe dzięki wsparciu firmy Chipita Poland. Podopieczni Ośrodka mogą korzystać z nowej metody rehabilitacji, polegającej m.in. na odbudowie systemu odpornościowego, wzroście komórek macierzystych, redukcji obrzęków i stanów zapalnych, przyspieszaniu procesu gojenia się ran, regeneracji tkanki kostnej.

W Ośrodku Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych funkcjonuje również sala integracji sensorycznej.  

 

 

 


Inne artykuły


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij