Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

O miłości Juliana do Stefanii

Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim powitała jesień poetycko i romantycznie. 23 września 2022 r. o godz. 13 w ramach projektu „W okowach miłości Niepodległej” prelekcję wygłosił Zbigniew Milczarek – nauczyciel języka polskiego, bibliofil i wydawca, popularyzator twórczości Julian Tuwima oraz Brunona Schulza.

Wykład „Pod urokiem Najbłękitniejszej – poetycka opowieść Juliana Tuwima o miłości do Stefanii Marchew” przeniósł uczestników spotkania do świata autora związanego z naszym miastem. Przybyli na spotkanie liczni goście, w tym uczniowie ZSP Nr 1 oraz ZSP Nr 8, zdobyli wiedzę na temat toposu miłości w twórczości poety, który dał początek literackiej legendzie Tomaszowa Mazowieckiego. Odbyli sensualną oraz intelektualną podróż do miasta Najbłękitniejszej, czyli Stefanii Marchew, przyszłej żony poety. Poznali okoliczności pierwszych spotkań, uroczystości zaślubin, fragmenty korespondencji i relacje świadków.

Zbigniew Milczarek nie tylko niezwykle poetycko odmalował portret pięknej Stefanii ale przede wszystkim podkreślił związki wybitnego poety z Tomaszowem. Pokazał bogactwo kontekstów literackich, w jego wypowiedzi pojawili się też inni wielcy, jak: Witkacy, Kulmowa, Irena Krzywicka czy Tadeusz Boy Żeleński.

Prelegent dowartościował tym samym przestrzeń Małej Ojczyzny, zachęcił do śledzenia tropów literackich i historycznych w najbliższym otoczeniu.

Wykład wzbogaciła prezentacja archiwaliów tuwimowskich z kolekcji Zbigniewa Milczarka oraz wspaniała interpretacja wierszy autora „Kwiatów polskich”.

Powyższe wydarzenie zrealizowano dzięki dofinansowaniu z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij