Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami


Lekcja na temat stanu wojennego

W tym roku szkolnym Gimnazjum nr 7 w Tomaszowie Mazowieckim organizuje projekt historyczny „Uczymy historii najnowszej”, którego zagadnienia wychodzą poza podstawę programową nauczania historii w gimnazjum, a partnerem w realizacji jest łódzki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Uczniowie w trakcie lekcji

W związku z tym 19 grudnia odbyła się lekcja historii poświęcona stanowi wojennemu. Przedstawiciel IPN Magdalena Zapolska-Downar wygłosiła prelekcję na temat realiów życia społecznego w PRL- u oraz genezy narodzin NSZZ „Solidarność”. Następnie uczniowie obejrzeli film w reżyserii Waldemara Krzystka „Ostatni prom” i dyskutowali na temat przyczyn wyjazdów z Polski Ludowej oraz różnych ludzkich postawach w obliczu zagrożenia i braku poczucia bezpieczeństwa. Ta wyjątkowa lekcja spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży, która w ten sposób uzupełniła i poszerzyła swoją wiedzę o stanie wojennym, do tej pory często opartą na niezrozumieniach  i ogólnikach - powiedział pomysłodawca projektu Radosław Pająk.

W ramach projektu uczniowie dowiedzieli się już na temat zbrodni wołyńskiej, a kolejne spotkania związane będą z problematyką podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej oraz zbrodni katyńskiej.Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij