Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Kolejna odsłona „Uwolnić z magazynów. Muzealia okiem nie muzealników”

W miniony weekend tomaszowskie Muzeum im. A. hr. Ostrowskiego gościło uczestników warsztatów prowadzonych w ramach Projektu pt. „Uwolnić z magazynów. Muzealia okiem nie muzealników”. Projekt realizowany jest dzięki nagrodzie przyznanej przez Muzeum Sztuki w Łodzi w ramach konkursu „Koalicje Kultury” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury.

Zdjęcie z zajęć uwolnić muzealia  

Zajęcia mają charakter cykliczny i trwają od 8 września do 13 października 2017 roku.

Pierwsze zajęcia miały charakter zapoznawczy. Upłynęły pod hasłem „Muzeum to nie boli …czyli pierwsza wizyta w Muzeum”. Aby w pełni zrozumieć specyfikę zawodu muzealnika oraz poznać tomaszowskie Muzeum, uczestnicy warsztatów  wzięli udział w questingu, czyli interaktywnym zwiedzaniu Muzeum. Uczestnicy zajęć mają od 12 lat do 50+. Są to uczniowie tomaszowskich szkół, studenci, nauczyciele oraz emeryci.

 

W ramach hasła „Muzeum bez tajemnic” uczestnicy warsztatów zapoznali się z działami naukowymi : etnograficznym, archeologicznym, historycznym, sztuki, przyrodniczym i biblioteką.

Muzealne magazyny zostały otwarte i „nie muzealnicy” odkrywali najstarsze, najcenniejsze i najciekawsze muzealia, które warte są  „uwolnienia”. Już podczas pierwszej wizyty w muzealnych magazynach odkryto „muzealne perełki”.

Dzieci w trakcie zajęć w muzeum  

Wszystkie zajęcia towarzyszące Projektowi : „Jestem jak ten przedmiot ...”, „Muzeum – Muzealia – Muzealnik”, gra edukacyjna „Muzeobiznes”, miały charakter poznawczo-edukacyjny. Zajęcia warsztatowe  dały  uczestnikom możliwość wcielenia się w rolę muzealników, opracowania obiektów oraz stworzenia wystawy według własnego pomysłu.

 

Entuzjazm twórczy wzbudzała tzw. „burza mózgów”, podczas której pojawiły się pierwsze koncepcje pracy zespołów tematycznych, rozdzielono zadania, nakreślono wstępny scenariusz wystawy.

Podczas kwerendy przewertowano 29 tysięcy kart katalogowych zabytków. Po kolejnej selekcji pozostało 967 kart katalogowych. Ile muzealiów zostanie ostatecznie „uwolnionych” dowiemy się 13 października, kiedy odbędzie się wernisaż  wieńczący Projekt, na który już dzisiaj serdecznie zapraszamy.

Źródło: J. Goździk/Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij