„Kolej” na Reymonta, czyli inspiracje kulturą Ziemi Łowickiej

Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim od lipca do września br. realizuje projekt pn. „Kolej” na Reymonta, który ma na celu wzbogacenie wiedzy tomaszowian o życiu i twórczości Wł. St. Reymonta. Popularyzacja twórczości autora „Chłopów” poprzez działania artystyczne w Tomaszowie Mazowieckim możliwa jest dzięki dofinansowaniu ze środków Łódzkiego Domu Kultury, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego.

FOTO

Trzecie działanie projektowe odbyło się pod znakiem inspiracji kulturą Łowicza, gdyż wiejskiemu folklorowi poświęcił Reymont w nagrodzonym Noblem dziele bardzo dużo miejsca. W tym względzie „Chłopi” są kopalnią wiedzy na temat obyczajowości polskiej wsi u schyłku XIX wieku.

W Miejskim Centrum Kultury, filii DOK 4 sierpnia 2017 sala widowiskowa przypominała chatę Boryny. Zajęcia interdyscyplinarne pn. „Tęczowe pasiaki”  rozpoczęła lekcja języka polskiego pt. „Wieś oczami Reymonta” poprowadzona przez Edytę i Jakuba Izdebskich oraz Annę Zieję. Przewodnikami po dźwiękach pełnych folkloru byli Roman Wojciechowski, znany w regionie skrzypek z Tomaszowa Mazowieckiego, na co dzień reprezentujący gminę Sławno, laureat wielu konkursów, m.in. Oskara Kolberga czy Złotej Baszty oraz Mirosław Zieliński, wieloletni pedagog, przyjaciel dzieci i młodzieży, obecnie akompaniator zespołów ludowych działających w gminie Ujazd. Uczestnicy spotkania dzięki artystom przekonali się, że muzykowanie i śpiew zawsze towarzyszyły rodzinnym uroczystościom, takim jak: chrzciny, wesele czy pogrzeb. Śpiewem witano też nowe pory roku.

Wiele radości dostarczyły również dzieciom gry i zabawy animowane przez Klub Seniora działający w filii DOK oraz Tadeusza Lubickiego. Najmłodsi dowiedzieli się, na czym polega zabawa pn. fryga czy guma. Przekonali się, jak fascynująca jest gra zręcznościowa „klupa”. O lecznictwie ludowym na bazie ziół opowiedziała Elżbieta Lenart. Podczas działań plastycznych dzieci pod okiem Iwony Jabłońskiej wykonały inspirowane Ziemią Łowicką  małe dzieła sztuki.

Wydarzeniem finałowym projektu będzie event historyczny. 9 września br. w Skansenie Rzeki Pilicy, filii MCK wystąpi Amatorski Zespół Regionalny im. Wł. St. Reymonta w inscenizacji pn. „Wesele Boryny”, na wszystkich przybyłych tego dnia do tomaszowskiego Muzeum Na Wolnym Powietrzu czeka moc atrakcji. Partnerami projektu „Kolej” na Reymonta są:  Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim, Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim, Klub Seniorów działający przy filii DOK, Tomaszowski Uniwersytet Trzeciego Wieku i Radio Fama.