Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

  • Data opublikowania: 2021-11-10

Ekoogród w ZS-P nr 4

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Tomaszowie Mazowieckim wzbogacił się o kolejny element edukacyjny. Na terenie placówki powstał Ekoogród zrealizowany w ramach programu WFOŚiGW w Łodzi. W jego ramach wyłoniono najlepsze projekty polegające na zagospodarowaniu wybranego miejsca na terenie należącym do szkoły lub przedszkola, w celu utworzenia punktu dydaktycznego na potrzeby prowadzenia zajęć terenowych z edukacji ekologicznej. W prace przy tworzeniu ogrodu zaangażowani byli również rodzice i pracownicy szkoły.

Głównym założeniem koncepcji punktu dydaktycznego w ZS-P nr 4 zrealizowanego w ramach projektu „Spotkania z naturą” było powstanie ogrodu edukacyjno-sensorycznego o nazwie „Ogród doświadczania świata”. Ogród został podzielony na strefy: naukowo-badawczą i sensoryczną. W strefie naukowo-badawczej można poznać budowę morfologiczną skał  tworzących  rumowisko, poznać  niektóre rośliny górskie, wyznaczyć kierunki geograficzne na  „róży wiatrów”, odczytać czas na zegarze słonecznym. Różnorodność dobranych drzew, krzewów, bylin umożliwia naukę rozpoznawania roślin. Wydzielona strefa  wrzosowiska umożliwia zapoznanie się z roślinnością kwasolubną. Pozwala określić, zmierzyć odczyn gleby. Wykorzystanie energii słońca pokazuje  turystyczny panel słoneczny z akumulatorem.

Głównym  założeniem strefy sensorycznej  jest oddziaływanie i stymulacja 5  zmysłów: węchu, wzroku, dotyku, słuchu i smaku. Jest to kluczowe zadanie hortiterapii.  Ta strefa będzie szczególnie przydatna i przyjazna dla dzieci z różnorodnymi dysfunkcjami rozwojowymi, które uczą się  w klasach  integracyjnych. Wydzielono w niej rabaty z roślinnością wonną, różnobarwną rabatę kwiatów i liści, stanowisko z roślinami o zróżnicowanej  fakturze i kształcie  liści. Dopełnieniem wrażeń sensorycznych jest grządka smakowa z roślinami jadalnymi oraz szum wody w  ogrodowym gejzerze. Wszystkie te miejsca uczeń będzie mógł odwiedzać spacerując  boso  po ścieżce  sensorycznej wypełnionej piaskiem, żwirem, szyszkami, drobnymi otoczakami. W tej części ogrodu znajduje się również hotelik dla owadów i zegar słoneczny. W  „Ogrodzie doświadczania świata” znajdują się także ławki i stoliki, które pozwolą na prowadzenie zajęć edukacyjnych oraz odpoczynek uczniów wśród zieleni w czasie przerw śródlekcyjnych.

 Wartość projektu to 50.000,00 zł, dofinansowanie z WFOŚ i GW wyniosło 45.000,00 zł.Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij