Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Edukacja architektoniczna dla najmłodszych

„Dlaczego ten dom tak wygląda? Architektura pod lupą dla najmłodszych" to projekt Łódzkiego Domu Kultury z zakresu edukacji architektonicznej skierowany do nauczycieli, edukatorów i animatorów kultury, którzy na co dzień realizują zadania związane z przedmiotami artystycznymi. Opracowane
w jego w ramach materiały dotyczą m.in. budynków znajdujących się w Tomaszowie Mazowieckim. Jednym z partnerów projektu było Miejskie Centrum Kultury.

Ideą projektu „Dlaczego ten dom  tak wygląda?” jest pokazanie − oprócz zabytków
o rozpoznanej wartości architektonicznej − również mniej popularnego oblicza lokalnego dziedzictwa, a celem wzbogacenie ogólnodostępnej bazy materiałów dydaktycznych z zakresu kultury i sztuki do wykorzystania przez nauczycieli, edukatorów i animatorów kultury prowadzących zajęcia szkolne z przedmiotów artystycznych. 

W wyniku kwerend terenowych opracowane zostały scenariusze warsztatów
z zakresu z edukacji architektonicznej oraz przewodniki do tych scenariuszy (do bezpłatnego pobrania), oparte na architekturze ośmiu miast województwa łódzkiego (w tym Tomaszowa Mazowieckiego, a także Opoczna, Radomska, Piotrkowa Tryb., Zgierza, Zduńskiej Woli, Skierniewic i Pabianic), skierowane do dzieci w wieku 7-13 lat.

Każda z publikacji (link) składa się z następujących części:
− przewodnik po lokalnej architekturze
− scenariusz warsztatów z zakresu edukacji architektonicznej dla klas I-III szkół podstawowych
− scenariusz warsztatów z zakresu z edukacji architektonicznej dla klas IV-VI szkół podstawowych.

Autorką przewodników jest Maria Nowakowska − właścicielka marki „Łódzki detal”, popularyzatorka dziedzictwa i animatorka kultury, dyrektorka międzynarodowego Festiwalu Detalu Architektonicznego #detalfest.
Autorką scenariuszy jest Anna Mrozińska-Szmajda − polonistka, animatorka kultury
i edukatorka.
 
Podsumowanie informacji zebranych w przewodnikach oraz scenariuszach zajęć stanowią filmy powstałe w ramach projektu (link), wzbogacają je też o nowe treści.

Na kanale YouTube Łódzkiego Domu Kultury można również obejrzeć nagranie ze szkolenia stanowiącego swoiste podsumowanie projektu (link).

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło: Miejskie Centrum Kultury

Pliki do pobraniaTa strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij