Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami


E-dowody: można składać już wnioski

Już od 4 marca można składać wnioski o elektroniczne dowody osobiste. Nowe e-dowody nie różnią się mocno wizualnie od swoich poprzedników, główną zmianą ma być warstwa elektroniczna.  Zmianie ulegnie m.in. umiejscowienie danych zawartych na dowodzie. Nowy dowód będzie też bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. Co się zmieni ?

e dowód wymiana od 4 marca


E-dowód to wielofunkcyjny dokument z warstwą elektroniczną. Będzie bezpiecznym narzędziem do komunikacji obywatela z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. Pierwsze e-dowody będą wydawane osobom, których dokumenty straciły ważność oraz tym, którym dotychczasowe dowody się zniszczyły bądź zgubiły. Nowy dokument będzie również plastikową kartą, ale wyposażoną w chip, na którym zostanie zapisane wiele danych o właścicielu. Będzie tam też zapisana fotografia, jako zdjęcie biometryczne. Na jego przedniej stronie pojawił się tzw. numer CAN. To on będzie odpowiadać za elektroniczne funkcje e-dowodu, a także ochroni dokument przed odczytaniem danych przez osobę niepowołaną.

Aby móc korzystać z wszystkich funkcji e-dowodu, należy ustawić swój własny kod PIN do podpisu osobistego (sześć cyfr) i kod PIN do profilu osobistego (cztery cyfry). Ustalanie tych kodów (w sposób podobny do tego znanego przy kartach do bankomatów) odbędzie się, zgodnie z decyzją obywatela, w urzędzie przy odbiorze, albo później w dowolnym momencie. Osoby niezainteresowane korzystaniem z funkcjonalności profilu osobistego (np. osoby starsze), nie będą zmuszone do jej używania, zachowując jednocześnie możliwość jej uruchomienia w okresie ważności dokumentu.

Dowody osobiste wydane przed 4 marca 2019 r. zachowują ważność do upływu terminów w nich określonych. Wymiana dowodów  potrwa do 2029 r.   

Wnioski można składać w pokoju nr 14 (parter, budynek A) w Urzędzie Miasta od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 -15.30 (środy od 7.30-17.00)
Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij