Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami


Działacze tomaszowskiej „Solidarności” opowiadali o stanie wojennym

Spotkanie z działaczami tomaszowskiej „Solidarności” z lat 80. było głównym punktem tomaszowskich obchodów 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Odbyła się również inscenizacja z udziałem patrolu ZOMO.

FOTO

W spotkaniu, które odbyło się w Miejskim Centrum Kultury, uczestniczyli: Teresa Zalewska, Ryszard Wędrychowicz, Zygmunt Augustyniak i Stanisław Szubert. Najpierw uczennice III Liceum Ogólnokształcącego: Wiktoria Derach, Kamila Jeżak, Kaja Kołodziejska (IIA) i Elżbieta Rudzka przy akompaniamencie Roberta Karlińskiego (IIB) zaśpiewały  utwory „Jest takie miejsce, taki kraj”, „Obława”, „Mury”, „Niepodległa, niepokorna”. Rys historyczny między utworami zaprezentował uczeń klasy III A Mateusz Lizut.

W tym samym czasie rejonie Placu Kościuszki pojawiły  się patrole ZOMO i MO w mundurach historycznych z epoki, rozdające mieszkańcom naszego miasta okolicznościowe ulotki.

Następnie swoimi wspomnieniami podzielili się działacze Solidarności.  Towarzyszyła im prezentacja multimedialna z inscenizacji rekonstrukcyjnych oraz zdjęć z epoki dotyczących wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Zgromadzeni usłyszeli o traumatycznych i ponurych dla Polaków wydarzeniach,  pracy konspiracyjnej, szykanach i wyrokach więzienia jakie spotkały ludzi za działalność niepodległościową w tamtych czasach. Padły też gorzkie słowa pod adresem tych, którzy poszli na współpracę z reżimem i do tej pory nie poczuwają się do przeprosin wobec dawnych kolegów. Nie zabrakło odnośników do czasów współczesnych. Wszyscy zgodnie podkreślali – „warto było”. Stwierdzili, że pomimo niedociągnięć dzisiejsza Polska jest tą, o którą walczyli. Najważniejsze dla nich jest to, żeby o tym co dzieje się w kraju decydowali Polacy i żeby te decyzje zapadały tu w Polsce, a nie w Moskwie, Berlinie czy Brukseli.

Na zakończenie spotkania odbyła się mała inscenizacja. Na salę wtargnął patrol ZOMO z tarczami i pałkami. Rozpoczęło się legitymowanie uczniów i przesłuchiwanie. Pokazano obrazki jakie na co dzień można było obserwować w czasie stanu wojennego w Polsce. Samo wejście milicjantów na tyle było zaskakujące i jednocześnie głośnie, że wielu uczniów mocno się wystraszyło. Na koniec uczniowie przeszli na plac Kościuszki, gdzie przebywali uzbrojeni milicjanci. Robiono pamiątkowe zdjęcia, przy oryginalnym milicyjnym fiacie 125p, a chętni mogli się ogrzać przy koksownikach, które były nieodłącznym elementem stanu wojennego w Polsce.

Inscenizatorzy SRH „Batalion Tomaszów” i GRH Milicji Obywatelskiej i ZOMO: Michał Stec, Paweł Grad, Andrzej Wołczyk, Krzysztof Kszczot, Tomasz Kraul i Sebastian Wojdal. Organizatorami wydarzenia byli: prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko, SRH „BatalionTomaszów” i ZSP nr 8. Koordynatorem projektu był Piotr Dębicki.

 Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij