Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Biblioteka z dofinansowaniem na promowanie lokalnej historii

Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim otrzymała dofinansowanie na realizację zadania „W okowach miłości Niepodległej” realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 – Rządowy Program Dotacyjny „Koalicje dla Niepodległej”. Kwota dofinansowania to 5 600 zł.

Realizacja zadania potrwa od 1.08 do 10.11. 2022 r.. Zadanie placówka zrealizuje Koszt całkowity zadania „W okowach miłości Niepodległej” realizowanego od 01.08.2022 do 10.11.2022 r. Biblioteczny projekt bazując na szeroko pojętej idei patriotyzmu, rozpowszechni wartości związane z odzyskaniem niepodległości przez twórcze działania odnoszące się do miejsc, postaci i wydarzeń historycznych związanych z Tomaszowem Mazowieckim.

Zadanie „W okowach miłości Niepodległej” wzbogaci ponadto wiedzę uczestników o procesie budowania państwowości w naszym mieście i okolicach odwołując się do życia ówczesnych mieszkańców. Pokaże jak wyglądały różne aspekty codzienności wielokulturowej społeczności Tomaszowa. Przywoła fakty związane z pracą, wypoczynkiem, życiem rodzinnym, rozwojem przemysłu, kultury. Zaprezentuje, jak duże znaczenie dla odbudowy państwowości miały pierwsze demokratyczne wybory w mieście w r. 1919. Przedstawi również współpracę trzech nacji współtworzących lokalną społeczność na takich płaszczyznach jak: rozwój przemysłu, szkolnictwa, filantropii. Przypomni wreszcie ważne dla topografii Tomaszowa miejsca i budynki m.in.: Fabrykę Sztucznego Jedwabiu, Starzycką Manufakturę Dywanów, Tomaszowską Fabrykę Sukna, okoliczne letniska, historię pomnika Tadeusza Kościuszki, pałac hrabiów Ostrowskich, letnią rezydencję prezydentów Rzeczpospolitej Polskiej w Spale czy fabrykanckie wille.

Poprzez włączenie do działań projektowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Muzeum im. Tomasza Ostrowskiego, Fundacji Pasaże Pamięci, szkół oraz wolontariuszy zostanie wzmocniona współpraca między biblioteką a lokalnymi instytucjami.

W ramach zadania „W okowach miłości Niepodległej” Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim zorganizuje następujące wydarzenia kulturalne i edukacyjne:

• „Wędrówka po międzywojennym Tomaszowie” z dr Justyną Biernat. Podczas spaceru uczestnikom zostaną przybliżone najistotniejsze miejsca i osoby związane z odzyskaniem i odbudową państwowości w naszym mieście. Uczestnicy odkryją odradzający się po I wojnie światowej Tomaszów. Będą mieli możliwość poznania historii wybranych miejsc i osób, związanych z dawnym miastem.

• „Pod urokiem Najbłękitniejszej – poetycka opowieść Juliana Tuwima o miłości do Stefanii Marchew" - prelekcja dla młodzieży wygłoszona przez bibliofila, wydawcę, popularyzatora twórczości Juliana Tuwima Zbigniewa Milczarka przeniesie uczniów do poetyckiego świata Juliana Tuwima i podkreśli jego związki z naszym miastem, "dowartościuje" przestrzeń Małej Ojczyzny i tym samym zachęci do śledzenia tropów literackich i historycznych w najbliższym otoczeniu. Wykład wzbogaci prezentacja archiwaliów tuwimowskich.

• „Skrawki codzienności” - warsztaty kolażu dla dwóch grup wiekowych: uczniów oraz seniorów mają na celu wprowadzenie beneficjentów w świat Niepodległej. Będzie to nie tylko doskonały sposób na naukę przez zabawę ale także nawiązanie do interdyscyplinarnej tematyki projektu i pokazanie związków historii ze sztuką.

• Wystawa prac uczestników warsztatów kolażu „Skrawki codzienności”.

• „Historie odnalezione A. Kobalczyka"- prelekcja dla młodzieży. Spotkanie z zasłużonym dla miasta, jego kultury i historii regionalistą oraz autorem książek wzbogaci wiedzę o procesie budowania państwowości w naszym mieście i okolicach odwołując się do życia ówczesnych mieszkańców.

Zapraszamy!


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij