Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami


Ruszył nabór do ogólnopolskiej akcji Masz Głos

Masz Głos to prowadzona od 2006 roku przez Fundację im. Stefana Batorego ogólnopolska akcja mająca na celu budowanie dialogu i współpracy pomiędzy społecznością lokalną a władzami samorządowymi, wzmacnianie poczucia współodpowiedzialności za losy gminy wśród mieszkanek i mieszkańców, a także zwiększanie ich udziału w życiu publicznym.

masz głos

Akcja Masz Głos jest otwarta na różnego rodzaju grupy, które chcą działać na rzecz pozytywnych zmian w swoim najbliższym otoczeniu – niezależnie od tego, czy jest nim mała wieś, czy duże miasto. Uczestnikami i uczestniczkami akcji mogą być organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, a także instytucje publiczne (np. szkoły, biblioteki, ośrodki kultury itp.) – z zaznaczeniem, że warunkiem uczestniczenia dla tych ostatnich jest to, że podejmowane przez nie w ramach akcji działania muszą wykraczać poza te instytucje. W akcji biorą zatem udział różne stowarzyszenia, fundacje, grupy sąsiedzkie, młodzieżowe rady gmin i rady seniorów, sołectwa, rady osiedli, lokalne gazety i portale informacyjne, domy kultury, szkoły, biblioteki itd.

Udział w akcji jest bezpłatny.

Na czym polega akcja?

Uczestnicy i uczestniczki planują i realizują działania, wykorzystując możliwe formy dialogu pomiędzy lokalną społecznością a władzami samorządowymi, aby doprowadzić do określonej zmiany w swoim otoczeniu, która poprawi życie mieszkanek i mieszkańców i/lub wzmocni w nich poczucie możliwości wpływania na decyzje dotyczące ich miejscowości.

Kluczowe w akcji Masz Głos jest wsparcie ze strony doświadczonych koordynatorów i koordynatorek oraz ekspertek i ekspertów, którzy pomagają w planowaniu i realizacji działań. Ponadto uczestnicy i uczestniczki mają dostęp do materiałów edukacyjnych i promocyjnych, mogą brać udział w szkoleniach, poznawać i wymieć doświadczenia między sobą, a także otrzymać mikrogrant na swoje działania.

Zakres pomysłów realizowanych przez uczestników i uczestniczki akcji jest bardzo szeroki – od zmian w przestrzeni i infrastrukturze, przez dostosowywanie działania publicznych instytucji do potrzeb mieszkanek i mieszkańców, po ulepszanie zasad konsultacji społecznych czy budżetu obywatelskiego (więcej o przykładowych działaniach w ramach akcji możesz przeczytać tutaj). Działania opierane są o diagnozę potrzeb lokalnej społeczności oraz realizowane w taki sposób, by aktywizować i integrować mieszkanki i mieszkańców.

Jak przebiega akcja?

Każda edycja akcji trwa około 10 miesięcy. Rozpoczyna się we wrześniu od naboru oraz otwartych szkoleń wojewódzkich. Jej zwieńczeniem jest natomiast gala rozdania nagród „Super Samorząd” (przeczytaj o nagrodzie „Super Samorząd) oraz towarzyszące jej spotkanie podsumowujące w maju lub czerwcu.

  1. Podczas naboru organizacje, instytucje oraz grupy nieformalne, które chcą działać na rzecz ulepszania swojego otoczenia, rejestrują się na stronie www.maszglos.pl (kliknij tutaj, aby się zarejestrować). Zarejestrowani wcześniej uczestnicy i uczestniczki, biorący udział w poprzednich edycjach, zapisują się na stronie do grup regionalnych na nową edycję.

  2. Zainteresowane osoby biorą udział w otwartych szkoleniach wojewódzkich inaugurujących akcję. Na nich dowiadują się więcej o akcji, a także zdobywają merytoryczną wiedzę o wybranych aspektach prowadzenia działań lokalnych.

  3. Uczestnicy i uczestniczki w swojej miejscowości angażują do działania mieszkańców i mieszkanki oraz władze lokalne, przeprowadzają diagnozę lokalną – sprawdzają, co tak naprawdę jest potrzebne w miejscu ich zamieszkania, jakie są potrzeby, oczekiwania, możliwości oraz chęci do wprowadzania zmian. Na tej podstawie planują przyszłe działania.

  4. Po określeniu swoich celów uczestniczki i uczestnicy przystępują do działania, otrzymując przez cały czas wsparcie koordynatorów i koordynatorek oraz ekspertów i ekspertek akcji oraz mając do dyspozycji materiały promocyjne i edukacyjne.

  5. W trakcie akcji, podczas szkoleń i spotkań regionalnych, uczestnicy i uczestniczki spotykają się mają okazję do wspólnych spotkań, wymiany doświadczeń i zdobycia wiedzy przydatnej w działaniu. Najaktywniejsi uczestnicy i uczestniczki biorą udział w trzydniowym spotkaniu ogólnopolskim, a także w spotkaniu regionalnym.

  6. Akcja kończy się przyznaniem nagrody „Super Samorząd”. Otrzymują ją ci, którym udało się we współpracy z lokalnymi władzami doprowadzić do pozytywnych zmian w swoim otoczeniu. Wręczenie nagród odbywa sie podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Innym najprężniej działającym uczestnikom i uczestniczkom akcji wręczane są wyróżnienia.

 

Inne artykuły


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij