Informacja o przedsięwzięciu
Gmina Miasto Tomaszów Mazowiecki realizuje przedsięwzięcie pn. „Rozpoznanie i udokumentowanie zasobów wód termalnych z utworów jury dolnej w miejscowości Tomaszów Mazowiecki”, na które uzyskała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Wartość przedsięwzięcia: 12 984 260,30 PLN
Dotacja NFOŚiGW: 12 984 260,30 PLN
Cel przedsięwzięcia: Celem projektowanego otworu Tomaszów Mazowiecki GT-1 jest rozpoznanie występowania i wykształcenia utworów wodonośnych, określenie parametrów hydrogeologicznych, perspektywicznych horyzontów wodonośnych oraz mineralizacji, wydajności i temperatury wód termalnych w utworach jury dolnej.
Termin zakończenia realizacji przedsięwzięcia: 29.02.2020 r.
Liczba odwiertów: 1.
Miejsce odwiertu: Działka o numerze ewidencyjnym 687/2 położona w obrębie nr 13 w Tomaszowie Mazowieckim. Okolice Areny Lodowej.
Opis przedsięwzięcia: W ramach zadania przewiduje się odwiercenie pionowego otworu Tomaszów Mazowiecki GT-1 do głębokości 2090 m (+/- 20%). W projekcie założono odwiercenie otworu do spągu formacji ciechocińskiej (toark) i zarurowanie otworu rurami ø 9 5/8'' do głębokości 1500 m. Po zarurowaniu otworu Tomaszów Mazowiecki GT-1 rurami o średnicy 9 5/'8'' nastąpi odwiercenie otworu do głębokości 2090 m do nawiercenia około 20 m utworów triasu górnego – retyku wraz z pobraniem rdzenia wiertniczego i wykonaniem badań hydrogeologicznych w środkowej partii utworów jury dolnej (seria drzewicka – pliensbach górny) oraz spągowej partii utworów jury dolnej (seria zagajska – hetang). Po wykonaniu badań hydrogeologicznych nastąpi zamontowanie w ujętym horyzoncie wodonośnym filtra Johnsona, rurowo-prętowego o średnicy 5''.
W ramach zadania przewiduje się następujące działania:
- prace przygotowawcze polegające na wyznaczeniu na podstawie pomiarów geodezyjnych lokalizacji otworu badawczego oraz rozpoczęcia wstępnych robót naziemnych, transportu oraz montażu urządzenia wiertniczego;
- wykonanie otworu badawczego;
- wykonanie badań hydrogeologicznych;
- wykonania badań geofizycznych;
- wykonanie badań laboratoryjnych;
- nadzór i dozór geologiczny;
- demontaż urządzeń wiertniczych, rekultywacja terenu, demobilizacja, utylizacja odpadów;
- opracowanie dokumentacji hydrogeologicznej.
W ramach projektowanych prac założono, na podstawie przeanalizowanych materiałów archiwalnych i wyników uzyskanych z wykonanych otworów geotermalnych, uzyskanie z otworu Tomaszów Mazowiecki GT-1 wody termalnej z poziomu wodonośnego jury dolnej o następujących parametrach:
- wydajność wody złożowej - 135 m3/h,
- temperatura w złożu 57 st. C,
- mineralizacja ogólna 25 g/l.
Podczas szacowania efektywnej mocy źródła geotermalnego założono, że wydobyta woda termalna maksymalnie może być schładzana do temperatury 20 st. C. Tak niską temperaturę zatłaczania wody termalnej można osiągnąć przy wykorzystaniu systemu absorpcyjnych pomp ciepła. Pompy te z jednej strony będą obniżały temperaturę zatłaczania wody termalnej, a z drugiej strony będą podnosiły temperaturę czynnika grzewczego krążącego w systemie ciepłowniczym. Przy takich parametrach wody termalnej i założeniu schłodzenia wody do temperatury 20 st. C można uzyskać moc cieplną wynoszącą 5,80 MW.
Pliki do pobrania
Raport z odwiertu
Część geologiczna
Część geofizyczna
Część wiertnicza