Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

  • Data opublikowania: 2019-01-08

Ławka Niepodległości

Od 14 grudnia 2018 roku udostępniona jest Ławka Niepodległości usytuowana w północno-wschodniej części Skweru Niepodległości, przed budynkiem Urzędu Miasta, w pobliżu zasadzonego dęba niepodległości oraz  pamiątkowej płyty poświęconej bohaterom, żołnierzom walczącym za niepodległość Polski w latach 1914 – 1921.

Ławka Niepodległości upamiętnia polską państwowość, ale także posiada walory edukacyjne. Siedząc na ławce można odsłuchać Marsz Pierwszej Brygady, Depeszy Józefa Piłsudskiego notyfikującej powstanie niepodległego Państwa Polskiego z dnia 16 listopada 1918 r., tekstu pt. „Szlak Legionowy” oraz treść materiału odnoszącego się do lokalnych tradycji oręża polskiego związanych z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości..

Pomnik posiada fotokod QR, który umożliwia ściągnięcie materiałów historycznych, ładowarki urządzeń mobilnych oraz hot-spot, ładowarkę NFC, głośnik, gniazdo USB oraz WiFi. Ławka jest podświetlana systemem LED.

Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Wartość projektu ogółem: 34 690,00 zł.

Dofinansowanie: 25 275,00 zł.

Wkład własny: 9 415,00 zł.

Część lokalna zawierająca materiał odnoszący się do lokalnych tradycji oręża polskiego związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości
Tomaszowskie drogi ku niepodległości to wydarzenia i fakty tworzące lokalną tradycję oręża polskiego,
To historia Antoniego hrabiego Ostrowskiego, który za czynny udział w Powstaniu Listopadowym, skazany został przez carat na karę śmierci i konfiskatę dóbr!
To historia mieszkańców biorących udział w Powstaniach Narodowych, zesłańców na Sybir, żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej i harcerzy rozbrajających niemiecki garnizon w listopadzie 1918 roku!

To historia żołnierzy pod dowództwem pułkownika Hojnowskiego poległych na ulicach Tomaszowa 5 i 6 września 1939 roku!

To symboliczny wymiar śmierci majora Dobrzańskiego „Hubala” z rąk hitlerowców!

To wojenne losy członków Armii Krajowej i mieszkańców miasta biorących udział w Ruchu Oporu skrytobójczo mordowanych przez niemieckiego okupanta!

To tradycja niepodległościowa kultywowana przez żołnierzy tomaszowskiej 25 Brygady Kawalerii Powietrznej imienia Księcia Józefa Poniatowskiego!

Niech żyje Niepodległa!

Niech żyje Tomaszów Mazowiecki!

Inne artykuły


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij