• Data opublikowania: 2015-12-31

Tłumy na Mistrzostwach Polski w łyżwiarstwie szybkim. Pięć medali dla Tomaszowa

Wielkim sukcesem okazały się Mistrzostwa Polski w łyżwiarstwie szybkim, które odbyły się w Tomaszowie. Do naszego miasta przyjechali kibice z całej Polski, a 5 medali wywalczyła tomaszowianka Aleksandra Kapruziak. Co więcej, padło aż dziesięć rekordów toru.

Na zdjęciu: Marcin Witko, Witold Bańka oraz Kaziemierz Kowalczyk

W środę na zaproszenie prezydenta Marcina Witko, do Tomaszowa przyjechali minister sportu i turystyki Witold Bańka oraz wiceminister Ryszard Szuster. Minister gratulował znakomitej organizacji i wysokiego poziomu sportowego mistrzostw. Zwrócił uwagę na potrzebę budowy krytego toru łyżwiarskiego w naszym mieście i dodał, że trwają w tej sprawie konsultacje. O dobrej organizacji turnieju wypowiadał się także prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, Kazimierz Kowalczyk. Podkreślał, że po raz pierwszy mistrzostwa miały tak fantastyczną oprawę.

Minister Witold Bańka wspólnie z prezydentem Tomaszowa Marcinem Witko i prezesem Kazimierzem Kowalczykiem dokonali dekoracji zwycięzców środowych zmagań.

Tego dnia odbyły się biegi na 1000 m mężczyzn, 3000 m kobiet i 5000 m mężczyzn. Kolejny złoty medal zdobył Zbigniew Bródka (UKS Błyskawicy Domaniewic),   Tym razem w biegu na 1000 m uzyskał najlepszy czas,1:13.16. Drugie miejsce zajął Piotr Michalski (SKŁ Górnik Sanok) 1.13,68, a trzecie Artur Nogal (Fundacja ŁiSW Legia Warszawa) 1.15,46. Wśród tomaszowian najlepiej pobiegł Mateusz Owczarek – był ósmy (1:18.30).

W biegu na 3000 m „złoto” powędrowało do Luizy Złotkowskiej (UKS Sparta Grodzisk Mazowiecki) 4.30,51. 29-latka wyprzedziła Natalię Czerwonkę (MKS Zagłębie Lubin) 4.32,93 oraz Urszulę Włodarczyk (AZS AWF Katowice) 4.36,60. Najlepiej wśród tomaszowskich panczenistek pobiegła Karolina Bosiek (Dziewiątka Tomaszów) 4:50.02.

Najlepszy czas w biegu na 5000 m uzyskał Jan Szymański (AZS AWF Poznań) 6.55,26. Drugi był Zbigniew Bródka 7.06,56, a trzeci Adrian Wielgat (KS Orzeł Elbląg) 7.06,68. Jedynym tomaszowianinem, który pobiegł na tym dystansie był Mateusz Owczarek (Pilica Tomaszów) – zajął jedenastą pozycję z czasem 7:44.08.

Wśród kobiet, w końcowej klasyfikacji wielobojowej (500 m, 1000 m, 1500 m, 3000 m) zwyciężyła Natalia Czerwonka 169,331 pkt przed Luizą Złotkowską 169,918 pkt oraz Katarzyną Woźniak (AZS AWF Katowice) 173,379 pkt. Szóste miejsce zajęła Karolina Bosiek 177,541 pkt, a ósme Aleksandra Kapruziak (Pilica Tomaszów)178,333 pkt. Natomiast najlepszym panczenistą w wieloboju (500 m, 3000 m, 1500 m i 5000 m) okazał się Jan Szymański 156,545 pkt przed Zbigniewem Bródką 157,757 i Piotrem Puszkarskim (GKS Stoczniowiec Gdańsk) 159,880. Mateusz Owczarek uplasował się na ósmym miejscu.

W środę, oprócz sportowej rywalizacji, na kibiców czekało szereg atrakcji, m.in. bezpłatna ślizgawka LOTTO. Wieczorem odbył się koncert zespołu „Inny Wymiar”. Tradycyjnie na terenie toru pojawiły się stoiska sponsorów i partnerów mistrzostw.

W Mistrzostwach Polski wzięło udział szesnastu zawodników z dwóch tomaszowskich klubów – Pilica Tomaszów i Dziewiątka Tomaszów. Pięć medali wywalczyła Aleksandra Kapruziak - „brąz” w biegu na 500 m Mistrzostw Polski na dystansach i dwa złote medale w biegu na 500 m, złoty medal w biegu na 1000 m i brązowy medal w biegu na 1500 m w ramach Młodzieżowych Mistrzostw Polski.