Zapraszamy na wystawę rysunków i szkiców Józefa Panfila

Od 10 czerwca 2022 r. można zwiedzać przygotowaną przez tomaszowskie muzeum ekspozycję poświęconą rysunkom i szkicom Józefa Panfila. Wystawa prezentuje inny, mniej znany warsztat pracy artysty jako rysownika, dla którego pejzaż, światło i rysunek są od lat niezmiennie ważne. Józef Panfil po raz pierwszy dzieli się z odbiorcą, swoim rysunkowym i tylko rysunkowym warsztatem pracy.

Na wystawie wystawionych zostało 107 rysunków i szkiców, wśród których znalazły się niezwykle dojrzałe portrety i studia ludzkiego ciała. Znalazły się na niej również szkice wykonane na przestrzeni kilku lat, pejzaże i architektura. Wszystkie prezentowane prace zostały wykonane w latach 1977 - 2021. Przedział czasowy ich powstania jest bardzo szeroki, bo 44 - letni. Oprócz rysunków na wystawie znalazły się również osobiste szkicowniki, z którymi artysta niechętnie się rozstaje. Wystawę można zwiedzać do 28 sierpnia. Zapraszamy!

JÓZEF PANFIL - urodził się w 1958 r., w Tomaszowie Mazowieckim. W roku 1984 ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, gdzie uzyskał dyplom w Pracowni Litografii pod kierunkiem Jerzego Grabowskiego. W latach 1986 – 1994 wykładał na Wydziale Malarstwa i Grafiki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim. Od 2000 roku był wykładowcą w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i zagranicą m.in.: w Bonn, Santorini (Grecja), Oslo, Nowym Jorku. Nie sposób wymienić wszystkie. Współpracował i nadal bardzo aktywnie współpracuje z Galeriami Sztuki w Polsce i zagranicą. Nieoceniona jest współpraca z tomaszowskim Muzeum. Artysta zdobył wiele wyróżnień i nagród. Jego prace znajdują się w zbiorach licznych galerii sztuki oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą. W 2018 r. został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, stał się wybitnym przedstawicielem polskiej kultury i ambasadorem naszego regionu.