• Data opublikowania: 2022-08-09

Zapraszamy na Piknik Militarny do Skansenu Rzeki Pilicy

Szarża ułanów, dioramy historyczne z udziałem rekonstruktorów, strzelnice ASG i paintball, pokazy dynamiczne wyszkolenia wojskowego, warsztaty saperskie z wykrywaczem metali czy quiz historyczny z nagrodami – to tylko niektóre atrakcje, jakie przygotowano dla tomaszowian i turystów w Skansenie Rzeki Pilicy w ramach tegorocznego Pikniku Militarnego. Wydarzenie odbędzie się 14 sierpnia (niedziela) w godz. 12-18 w ramach cyklu „To masz w Tomaszowie”, który w czasie wakacji realizuje Miejskie Centrum Kultury.

Jak co roku najwięcej niespodzianek czekać będzie na miłośników militariów, wojska i historii, ale będzie też coś dla dzieci czy zwolenników rodzinnego spędzania czasu. W trakcie pikniku odwiedzający skansen będą mogli obejrzeć m.in. dioramę pt. „Bolszewika goń, goń, goń” z udziałem rekonstruktorów historycznych oraz ułanów ze Stowarzyszenia Hubalczycy 1939-1940, a także drugą – przygotowaną przez Ogólnopolską Grupę Rekonstrukcji Historycznej Przysposobienia Wojskowego Kobiet, która pokaże umundurowanie i eksponaty związane z PWK z okresu II Rzeczypospolitej. Na ich stanowisku organizowane będą również pokazy filmu „Zapomniane dziewczęta” oraz specjalne zadania dla dzieci i młodzieży. Umundurowanie i wyposażenie Wojska Polskiego z września 1939 r. zaprezentuje z kolei SRH „Batalion Tomaszów” – sekcja polska.

Swoje stanowiska promocyjne z dodatkowymi atrakcjami będą mieli: 25. Brygada Kawalerii Powietrznej, Wojskowe Centrum Rekrutacji, 9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej, Grupa Reagowania Operacyjno-Taktycznego, Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim, posiadacze historycznych pojazdów wojskowych.

Dynamiczne pokazy wyszkolenia wojskowego pokażą uczniowie klas wojskowych z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim oraz strzelcy z tomaszowskiej Jednostki 1002 i opoczyńskiej 1048. Zainteresowani będą mogli również wziąć udział w warsztatach saperskich z wykrywaczem metali oraz sprawdzić celność oka na strzelnicy paintball i ASG. Na chcących sprawdzić swoją wiedzę historyczną czekać będzie quiz z nagrodami, a na najmłodszych stoisko plastyczne przygotowane przez Miejskie Centrum Kultury. Dostępna będzie wystawa pt. „Działania wojenne w Tomaszowie Mazowieckim i okolicach we wrześniu 1939 roku”.

Dodatkową atrakcją będzie stoisko pań z Koła Gospodyń Wiejskich „Glinniczanki”, które serwować będą przysmaki z regionu.