Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Władze Hîncești z wizytą w Tomaszowie. Umowa partnerska podpisana

Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko i burmistrz Hîncești Alexandru Botnari podpisali umowę partnerską o współpracy naszego miasta z mołdawskim samorządem. Odpowiednią uchwałę w tej sprawie przyjęli w czwartek radni Rady Miejskiej.

FOTO

Wydarzenie odbyło się podczas XLVII nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej. Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie podpisania przez Gminę Miasto Tomaszów Mazowiecki umowy partnerskiej o współpracy z miastem Hîncești w Mołdawii.

W obradach uczestniczyły władze naszego miasta, konsul honorowy Mołdawii Pavel Scura, a także przedstawiciele mołdawskiego samorządu: prezydent miasta Hîncesti Alexandr Botnari, zastępca prezydenta miasta Hîncesti  Dîru Valeria, prawnik Pruteanu Daniela, specjalista do spraw kultury i sportu Anjela Fulga, ekonomista Svetlana Grishca i inżynier Evghenii Stasoc.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, przyjętej przez radnych Rady Miejskiej, wzajemna współpraca w zakresie umowy partnerskiej służyć będzie realizacji przedsięwzięć, których celem jest umocnienie i rozwój dobrych stosunków między stronami partnerskimi w zakresie: wymiany informacji o obu regionach, szeroko pojętej promocji, współpracy między samorządami, rozwoju kontaktów gospodarczych między przedstawicielami małych  średnich firm, współpracy pomiędzy ośrodkami oświaty, kultury, sportu i turystyki, wymiany doświadczeń (szczególnie w zakresie rozwoju gospodarczego oraz samorządności terytorialnej), systematyczności wspólnych działań w celu analizy ich praktycznego sposobu realizacji, którego efekty będą korzystne dla społeczności lokalnej Hîncești i Tomaszowa Mazowieckiego. Planowe i systematyczne realizowanie umowy partnerskiej o współpracy w wymiarze praktycznym umożliwi realizację szeregu dalszych przedsięwzięć mających na celu szeroką wymianę wiedzy i doświadczeń obu stron na niwie społeczno-gospodarczej, edukacyjnej i kulturalnej, jak również zbliżenie do siebie lokalnych społeczności, co ma szanse spowodować ich szersze otwarcie się na społeczności funkcjonujące w innych rejonach Europy”.

Przypomnijmy, że 22 września 2016 roku Gmin Miasto Tomaszów Mazowiecki podpisała z miastem Hîncești w Mołdawii list intencyjny o współpracy obu samorządów. 27 kwietnia 2017 roku radni na wniosek prezydenta Marcina Witko przyjęli uchwałę o pomocy rzeczowej dla Hîncești, która była związana z klęską żywiołową, jaka dotknęła to miasto w czasie ostatniej ostrej zimy (oddziaływanie silnego wiatru  i mrozu spowodowało tam połamanie setek drzew i słupów energetycznych), której skutki okazały się na tyle dotkliwe, że niemożliwe do szybkiego usunięcia  bez pomocy zewnętrznej. Na mocy wspomnianej uchwały samorząd miejski przekazał do Hîncești sprzęt przydatny do usuwania zniszczeń w rodzaju pilarek spalinowych i agregatów prądotwórczych, które zostały następnie przekazane władzom Hîncești w czasie majowej wizyty prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego w Mołdawii. W trakcie tej wizyty, prezydent Marcin Witko spotkał się nie tylko z władzami miasta, ale także z minister kultury Mołdawii Monicą Babuc oraz wiceministrem Igorem Sarovem.  W trakcie spotkań poruszono tematy związane z wymianą młodzieży i doświadczeń kulturalnych pomiędzy Tomaszowem a Mołdawią a zwłaszcza Hîncești. Wizyta prezydenta Marcina Witko oraz wspomniane spotkanie stało się impulsem do dalszego zacieśniania przyszłej współpracy partnerskiej, której celem będzie zacieśnianie współpracy na polu podejmowania wspólnych inicjatyw dotyczących wzajemnej wymiany w ramach społeczności lokalnych poprzez wzajemna wymianę delegacji przedsiębiorców, pracowników kultury, nauki, oświaty, sportu, delegacji studentów, młodzieży i dzieci.Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij