Uczniowie z Tomaszowa Mazowieckiego poznają żydowską historię swojego miasta

Uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim rozpoczęli warsztaty w ramach „Szkoły Dialogu” – programu edukacyjnego fundacji Forum Dialogu. Warsztaty odbywały się dotychczas z ogromnym sukcesem w ponad 250 szkołach w około 165 miejscowościach całej Polski.

Baner z napisem Szkoła Dialogu

Szkoła Dialogu to program realizowany od 2008 roku, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. Oparty jest on na przekonaniu, że wiedza, zrozumienie i dialog to klucz do przełamywania barier. Uczestniczące w projekcie szkoły otrzymują tytuł SZKOŁY DIALOGU.

Podczas czterech warsztatów uczniowie poznają szereg zagadnień związanych z kulturą i tradycją żydowską, a następnie pod opieką trenerów Forum przygotują trasę spaceru upamiętniającego przedwojenną historię ludności żydowskiej z Tomaszowa Mazowieckiego. Efekty tej pracy zaprezentują mieszkańcom miasta podczas wycieczki finałowej. Sprawozdanie z wycieczki weźmie udział w konkursie, którego zwycięzcy zostaną ogłoszeni na początku marca 2017 r. podczas uroczystej Gali Szkoły Dialogu w Warszawie.

Ciekawe informacje o dziedzictwie żydowskim w Tomaszowie Mazowieckim można odnaleźć na portalu Wirtualny Sztetl:

Więcej informacji o fundacji i programie Szkoła Dialogu: www.dialog.org.pl