Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Uczczono 75. rocznicę likwidacji tomaszowskiego getta

Tomaszowianie uczcili 75. rocznicę zagłady tomaszowskiego getta. 30 października w Miejskim Centrum Kultury odbyło się spotkanie o wymownej nazwie „Tomaszowski sztetl – rozwój, znaczenie i zagłada” o charakterze edukacyjno-artystycznym. Rozpoczął je popularnonaukowy wykład Sławomira Ostrowskiego, uczestnika licznych sesji historycznych, poświęconych ludności żydowskiej Tomaszowa Mazowieckiego i okolic.

Zdjęcie z wydarzenia

Autor monografii „Ludność żydowska Tomaszowa Mazowieckiego w latach międzywojennych” ukazał losy ludności żydowskiej w naszym mieście, okres religijnej tolerancji ze strony ówczesnej władzy i pomyślnej koniunktury dla polskiej wspólnoty żydowskiej, ale również czas niemal całkowitej eksterminacji.

Zgromadzona publiczność w drugiej części spotkania mogła posłuchać melodii hebrajskich w wykonaniu zespołu RUACH, Dorotha i Bogusław Hageduess, żydowsko – polski duet. Melodie składające się na program koncertu przywoływały osobiste wspomnienia samych wykonawców, jak i echa historii narodu żydowskiego. Artyści przyznali, że swoją muzykę traktują jako misję niesienia kultury żydowskiej, kultury Narodu, który przez blisko dziesięć stuleci zamieszkiwał wśród nas, tworząc istotną część naszego wspólnego dziedzictwa narodowego. Wieczór upamiętniający 75. rocznicę likwidacji tomaszowskiego getta zespół RUACH zakończył żywiołową melodią ludowej pieśni żydowskiej „Hawa Nagila” śpiewaną z okazji świąt, m.in. na Chanukę. Muzycy otrzymali brawa na stojąco.

 

Źródło: Miejskie Centrum Kultury


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij