Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

„Tytoń – zagrożenie dla rozwoju” – akcja profilaktyczna tomaszowskich uczniów

Przed zgubnym wpływem nałogu tytoniowego przestrzegali uczniowie Zespołu Szkół nr 4, którzy w dniu 31 maja uczestniczyli w akcji profilaktycznej w ramach Światowego Dnia bez Tytoniu. Organizatorem przedsięwzięcia była Powiatowa Stacja Sanitarno–Epidemiologiczna we współpracy z pedagogami z Zespołu Szkół nr 4 oraz Klasą Pożarniczą z ZSP nr 3.

FOTO, akcja

„Tytoń – zagrożenie dla rozwoju” to hasło, które przyświecało tegorocznym obchodom Światowego Dnia bez Papierosa. Uczniowie klasy VIA z transparentami oraz oryginalnymi hasłami udali się do Galerii Tomaszów, aby promować zdrowy, wolny od nałogów styl życia. Młodzież rozdawała ulotki profilaktyczne oraz  zachęcała klientów centrum handlowego do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi oraz zawartości dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu za pomocą urządzenia o nazwie smokolizer.

Palenie papierosów to nadal duży problem społeczny. Dym tytoniowy jest zaliczany do kategorii znanych czynników rakotwórczych. Palacze są szczególnie narażeni na choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia oraz inne poważne schorzenia, jak rak nerki, rak pęcherza moczowego, rak przełyku, wrzody żołądka oraz dwunastnicy, przepukliny jelitowe, choroby oczu (katarakty, niedowidzenia, degenerację plamkową), impotencję, upośledzenie płodności. Palenie tytoniu nie tylko naraża na utratę zdrowia, ale i pogarsza wygląd skóry. U palaczy wcześniej występują zmarszczki, opóźnia się gojenie ran oraz zaostrza się stan wielu schorzeń skóry (np. trądziku oraz łuszczycy). Palenie doprowadza również do przebarwienia i pokrycia kamieniem zębów, wystąpienia nieświeżego oddechu i żółcenia palców.

Dzięki licznym działaniom profilaktycznym uczniowie „dziesiątki” wiedzą, jakie skutki zdrowotne
i zagrożenia powoduje palenie. Aktywnie uczestniczą w akcjach prozdrowotnych dotyczących różnego rodzaju używek. Światowy Dzień Rzucenia Palenia, Światowy Dzień Zdrowia, Światowy Dzień bez Tytoniu to akcje, w których uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół nr 4 uczestniczą rokrocznie.Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij