Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

  • Data opublikowania: 2015-11-18

Teren wokół Grot Nagórzyckich zostanie odwodniony

Trwają prace związane z odwodnieniem terenu wokół Grot Nagórzyckich, w celu zabezpieczenia piaszczystego obszaru przylegającego do grot przed skutkami nawałnic i obfitych opadów deszczu. Inwestycja zostanie zrealizowana do końca listopada.

Spływające duże masy wody rozmywały teren przed grotami, przenosząc zwały piachu i żłobiąc głębokie wyrwy. Stwarzało to groźbę przelania się wody do chodnika wewnątrz grot, a także utrudniało poruszanie się turystów przed grotami.

Obecne prace obejmują m.in. ułożenie odpowiednich koryt i utwardzonych powierzchni do należytego odprowadzania wody ze skarpy nad grotami i przyległego do nich terenu. Zastosowane do tego plastry piaskowcowego kamienia dobrze współgrają z widokiem grot. Do ustabilizowania i wzmocnienia gruntu przyczyni się także miejscowe położenie trawiastej warstwy, wzmocnionej specjalną siatką. Efekty prac można będzie oglądać już podczas zaplanowanej na niedzielę 29 listopada tradycyjnej imprezy andrzejkowej w Grotach Nagórzyckich.

P1160676

P1160673

Nagórzyckie groty, udostępnione do zwiedzania przed niespełna czterema laty, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem krajowych i zagranicznych turystów. W tym czasie zawitało do nich łącznie ponad 155 tysięcy osób. W ciągu dziesięciu miesięcy tego roku liczba zwiedzających sięgnęła 36 tysięcy. Tak wysoka frekwencja jest niewątpliwie efektem wykorzystania unikatowego połączenia dziedzictwa geologicznego i historycznego do stworzenia w dawnej kopalni piasku kwarcowego podziemnej trasy turystycznej. Trasa, administrowana przez Skansen Rzeki Pilicy, stała się jedną z głównych atrakcji "Tomaszowskiej Okrąglicy" - markowego produktu turystycznego naszego miasta.

Niewątpliwy wpływ na atrakcyjność nagórzyckiej trasy ma oryginalna, nieszablonowa aranżacja wnętrza grot z ekspozycjami ukazującymi stosowane tu niegdyś techniki wydobywcze i legendarnych lokatorów tych czeluści. Dodatkowym atutem grot stał się zbudowany przed trzema laty u ich podnóża obiekt obsługi turystów. W przestronnych i funkcjonalnych wnętrzach mieszczą się interesujące ekspozycje stałe i czasowe, związane tematycznie nie tylko z grotami, ale także z całym regionem nadpilickim. Jest tu również dogodne miejsce do różnego rodzaju widowisk, inscenizacji i spotkań dla miłośników rodzimej historii i tradycji.

Przed rokiem wejście i wyjście z grot zabezpieczono solidnymi zadaszeniami, chroniącymi te miejsca przed ewentualnymi skutkami erozji piaskowcowej skały. Ich drewniana konstrukcja dobrze skomponowała się z naturalnym wyglądem zbocza grot.Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij