Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Św. Antoni z Padwy patronem Tomaszowa Mazowieckiego i powiatu tomaszowskiego

Radni Rady Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim i radni Rady Powiatu tomaszowskiego w czerwcu 2015 roku, na wspólnej nadzwyczajnej sesji, wyrazili wolę ustanowienia Świętego Antoniego z Padwy patronem miasta Tomaszowa Mazowieckiego i powiatu tomaszowskiego. Stosowne w tej sprawie uchwały przyjęli jednogłośnie. Dziś podczas uroczystej mszy św. na placu Kościuszki, którą odprawiał arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Łódzki,  oficjalnie św. Antonii został ogłoszony patronem miasta i powiatu. W uroczystościach uczestniczył m.in. wicepremier prof. Piotr Gliński, który objął patronat honorowy nad uroczystościami.  

 Zdjęcie z uroczystości

 

Przez cały tydzień w Tomaszowie odbywały się uroczystości związane z ustanowieniem św. Antoniego patronem miasta i powiatu. Na placu Kościuszki, mogliśmy oglądać występy artystyczne, nie zabrakło również wydarzeń towarzyszących m.in. konferencji naukowych. Jedna z nich, pod tytułem „W służbie miłosierdzia”  odbyła się 17 czerwca w kościele pod wezwaniem św. Antoniego w Tomaszowie. Konferencje otworzył ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Łódzki. Swoje referaty wygłosili:  ksiądz profesor dr hab. Paweł Bortkiewicz, ksiądz biskup Wiesław Szlacheta, dr hab. Agnieszka Golczyńska-Grondas, ksiądz Andrzej Partyka, ksiądz prałat dr Edward Wieczorek, prezydent Tomaszowa Marcin Witko.

W trakcie Tygodnia Antoniańskiego prezentowały się dzieci i młodzież z tomaszowskich szkół oraz instytucji kultury. Rozstrzygnięto szereg konkursów, malowano obrazy, odbyły się również rajdy rowerowe i kajakowe. Nie zabrakło też atrakcji dla fanów motoryzacji. Wyjątkowym wydarzeniem był również spektakl „Antoniańskie Impresje” w wykonaniu Miejskiego Teatru Trzcina zaprezentowanego w ewangelickim kościele św. Trójcy na pl. Kościuszki, który od wielu lat był zamknięty dla zwiedzających.

Dziś na pl. Kościuszki odbyła się uroczysta msza św., podczas której św. Antonii został ogłoszony patronem Tomaszowa Mazowieckiego i powiatu tomaszowskiego.  Na pl. Kościuszki zakończyły się również łódzkie obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Obchody Tygodnia Antoniańskiego zakończą się w niedzielę na pl. Kościuszki koncertem Piotra Rubika.

 

Przypomnijmy 7 kwietnia 2016 roku, w bazylice św. Antoniego w Padwie, ks. bp Ireneusz Pękalski w asyście ks.  Zygmunta Niteckiego dziekana tomaszowskiego i ks. Edwarda Wieczorka proboszcza parafii p.w.  św. Antoniego w Tomaszowie, otrzymali z rąk kustosza padewskiego, relikwie św. Antoniego. W uroczystości wzięli udział tomaszowianie.

 

 


Inne artykuły


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij