Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami


Sukces uczennic „dziesiątki”

Karolina Ozimek i Zuzanna Walter ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. Tomaszowskich Olimpijczyków laureatkami 1 miejsca Ogólnopolskiego Konkursu "Losy Bliskich i losy Dalekich - życie Polaków w latach 1914 - 1989". Konkurs ten organizuje Małopolskie Kuratorium Oświaty w porozumieniu z innymi właściwymi kuratoriami oświaty, Fundacja Armii Krajowej w Londynie pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Adresowany jest on do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Jego celem jest przybliżenie dramatycznych wydarzeń z najnowszej historii Polski oraz przywrócenie naszej pamięci osób nieznanych bądź zapomnianych, które ze względu na swą biografię i wyznawane wartości mogą stać się kimś ważnym w kształtowaniu postaw uczniów i budowaniu ich tożsamości.

Zdjęcie laureatek

Zuzia Walter na konkurs przygotowała pracę o swoim pradziadku – Franciszku Walterze. Był on uczestnikiem powstania wielkopolskiego w 1918 r., uczestnikiem bitwy nad Bzurą w 1939 r., jeńcem obozów niemieckich, a po II wojnie światowej pierwszym burmistrzem Żagania. Natomiast Karolina Ozimek pisała o swojej prababci – Halinie Ozimek, która narażając swe życie w czasie II wojny nauczała dzieci i młodzież na tajnych kompletach, a po wojnie była nauczycielką w Płocku i z sukcesami prowadziła zespoły ludowe i organizowała harcerstwo. Prace uczennic były bardzo bogato udokumentowane źródłowo a do tego w ciekawy sposób przedstawiały biografie  swoich bohaterskich przodków i dlatego zyskały uznanie wojewódzkiej komisji konkursowej. Zuzanna Walter zajęła 1 miejsce, zaś Karolina Ozimek 2 miejsce w woj. łódzkim. Dzięki temu uczennice otrzymały prawo reprezentowania naszego województwa w konkursie finałowym, który odbył się 3 czerwca 2016 r. w Krakowie. Na tym etapie 35 uczestników ze szkół podstawowych z całego kraju musiało ustnie zaprezentować swoje prace, uzasadnić wybór tematu, dokonać analizy zebranych źródeł historycznych (listów, zdjęć, odznaczeń, wspomnień itp.), na podstawie których powstały prace oraz odpowiedzieć na 2 pytania komisji.

Konkurs zakończył się uroczystą galą w Polskiej Akademii Umiejętności, na której gościli: profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Jerzy Wyrozumski, Adam Komorowski, syn generała Tadeusza Bora Komorowskiego, dowódcy Armii Krajowej, premiera rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, przedstawiciel Fundacji AK  oraz ok. 90 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych ich rodzice i nauczyciele. Wtedy też ogłoszono wyniki. W kategorii uczniów szkół podstawowych uczennice „dziesiątki” znalazły się w gronie 10 laureatów. Organizatorzy nagrodzili najlepszych uczniów książkami, grami historycznymi oraz pamiątkowymi dyplomami.

Opiekunem naukowym uczennic była Agnieszka Sawicka.

 Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij