Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

STOP pożarom traw

Od wielu lat przełom zimy, przedwiośnia oraz wiosny to czas, w którym wyraźnie rośnie liczba pożarów nieużytków rolnych, lasów i innych terenów trawiastych. W 2019 roku Komenda Powiatowa PSP w Tomaszowie Mazowieckim odnotowała 207 takich pożarów.

Wiele osób wypala trawy i pozostałości roślinne, tłumacząc to chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń panuje przekonanie, że spalenie trawy powoduje szybszy i bujniejszy jej odrost i przynosi korzyści ekonomiczne. Jest to jednak błędne myślenie. W rzeczywistości działania takie prowadzą do nieodwracalnych i negatywnych zmian w środowisku naturalnym: spalona ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza, do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt, giną zwierzęta i wymierają rośliny. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób. Za ponad 94% pożarów odpowiedzialny jest człowiek.          

Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw śmierć ponoszą przypadkowe osoby, ale również strażacy. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą z pomocą na czas do miejsca, gdzie tak naprawdę są potrzebni.

Mając powyższe na uwadze, wzorem lat ubiegłych, prowadzona jest kampania społeczna STOP POŻAROM TRAW.

W związku z powyższym, proszę o zapoznanie druhów OSP z terenu Miasta z przesłanymi materiałami edukacyjnymi oraz rozpropagowanie kampanii wśród lokalnej społeczności.

 

Dodatkowe informacje dotyczące wypalania traw znajdziecie Państwo pod nw. adresami stron internetowych:

 

  1. Oficjalna strona kampanii: http://www.stoppozaromtraw.pl
  2. Materiały edukacyjne do pobrania: http://www.stoppozaromtraw.pl/materialy-stop-pozarom-traw.html

 

  1. Media społecznościowe:
  • Państwowa Straż Pożarna


Fanpage KG PSP: https://www.facebook.com/panstwowastraz.pozarna/
Fanpage Prewencji Społecznej PSP: https://www.facebook.com/prewencjaspoleczna/
TT KG PSP: https://twitter.com/KGPSP

 

Źródło: Państwowa Straż Pożarna

Pliki do pobraniaTa strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij