Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

  • Data opublikowania: 2016-10-03

Spotkanie autorskie z Izabellą Klebańską

Znana autorka książek, scenariuszy radiowych i telewizyjnych Izabella Klebańska spotkała się w czwartek (29 września) z najmłodszymi tomaszowianami w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Spotkanie autorskie z Izabellą Klebańską

W spotkaniu wzięły udział dzieci z Przedszkole nr 2 im. Marii Kownackiej, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Aleksandra Kamińskiego oraz Katolickiej Szkoły Podstawowej.

Sala była wypełniona po brzegi. Izabella Klebańska, zadawała dzieciom ciekawe pytania i naprowadzała najmłodszych na właściwą odpowiedź. Rozpoczęty temat nie był przypadkowy, nawiązywał do tytułowej bohaterki książki autorki pt. „Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada”. Dzieci szukały także rymów do tego słowa. Wszelkie muzyczne rozważania, dla ułatwienia, autorka wierszy zapisywała na tablicy. Mali amatorzy świata muzyki odśpiewali chórem kilkakrotnie gamę C-dur. Izabella Klebańska zachęcała dzieci do ćwiczeń przy muzyce, była to miła odskocznia od zwykłego siedzenia i przyswajania nowych pojęć. Dzieci wspaniale się przy tym bawiły. Zaproszony gość zagrał również naszym słuchaczom na skrzypcach i przeprowadzał quiz ze znajomości przeróżnych instrumentów.

Kolejnym punktem spotkania były rozmyślania na temat: Czy muzyka może kaprysić, żartować, złościć się, cieszyć czy płakać? Był to początek do przeanalizowania tekstów z kolejnej książki Izabelli Klebańskiej pt. „Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie”. Dzieci wysłuchały fragmentu wariacji Wolfganga Amadeusza Mozarta. Sporym zainteresowaniem cieszyły się również „Operowe straaachy”, a poetka udowodniła, że magiczny świat opery nie jest nam obcy. Tego rodzaju utwory na co dzień słyszymy w radiu, telewizji czy w kinie.

Spotkanie stanowiło egzamin, czy najmłodsi znają nazwy tańców. Dzieci znakomicie poradziły sobie z tym zadaniem. Oczywiście to pytanie zaowocowało rozmową o kolejnej książce Izabelli Klebańskiej „Jak tańczono przed wiekami, czyli taniec z figurami” Jest to ciekawy przewodnik po tańcach z różnych epok i krajów. Zaproszony gość nauczył dzieci, jak się tańczy branle, które popularne były we Francji w XV-XVI wieku, a później na dworach europejskich.

Na zakończenie Pani Izabella Klabańska zagrała utwór, w którym podziękowała małym mieszkańcom naszego miasta za gościnę. Dzieci miały możliwość zdobycia autografu ze śmiesznymi nutkami – np. kocimi półnutkami z wąsami – autorstwa Izabelli Klebańskiej. Spotkanie odbyło się w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij