Spacerowali szklakiem tomaszowskich murali

Miejskie Centrum Kultury było organizatorem spaceru, który odbył się 8 października szlakiem tomaszowskich murali powstałych w lipcu i sierpniu w ramach projektu „FotoGraffia”.

Projekt cieszył się ogromnym zainteresowaniem tomaszowian, którzy jego pomysłodawcom dostarczyli mnóstwo zdjęć z rodzinnych archiwów, z których skorzystano, tworząc tomaszowskie murale. Fotografie były przydatne także podczas sobotniego spaceru. Na ich podstawie dr Justyna Biernat z Fundacji Pasaże Pamięci przekazała uczestnikom sporą porcję historycznej wiedzy. Opowiadała o osobach z fotografii, ale także o miejscach, z którymi były one związane, przy okazji oddając koloryt ówczesnego, wielokulturowego Tomaszowa. Dzięki obecności podczas spaceru tłumacza języka migowego, swoją wiedzę o naszym mieście mogły też poszerzyć osoby niesłyszące.

Murale, których szlakiem odbył się spacer, powstały w lipcu i sierpniu br. w ramach realizowanego przez MCK projektu „FotoGraffia”. Do ich stworzenia posłużyły zdjęcia z rodzinnych archiwów tomaszowian, często unikatowe i nigdzie wcześniej nie pokazywane publicznie. Z każdym wiążą się też różne historie, którymi z organizatorami podzielili się właściciele fotografii.

Partnerami projektu „FotoGraffia” są: Fundacja Pasaże Pamięci, Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. A. hr. Ostrowskiego, Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.