Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami


Skansen miodem płynący

W ostatnią niedzielę tj. 14 sierpnia tradycyjne zwiedzanie Skansenu Rzeki Pilicy urozmaicone zostało o dodatkową atrakcję, czyli „Słodką niedzielę w Skansenie”. Najbardziej „oblężonym” punktem (oprócz stołu z chlebem i miodem) było tego dnia stoisko Prezesa Rejonowego Koła Pszczelarskiego w Opocznie Rafała Goworka. Opowiadał on z pasją o zawodzie pszczelarza, przybliżał etapy powstawania miodu i zdradzał słuchaczom tajniki z życia pszczół.

Skansen


Nie lada atrakcją był szklany ul. Specjalnie na tę okazję jeden z rojów pszczół został w nim umieszczony, dzięki czemu każdy mógł zobaczyć jak żyją na co dzień te jedne z najbardziej pracowitych owadów.

Amatorzy słodkości mogli zakupić miód z pasieki Rafała Goworka oraz własnoręcznie wykonane, pięknie zdobione świece woskowe o niesamowitym miodowym zapachu. Każdy mógł również skosztować przepysznych miodowych ciasteczek tzw. „całusków” upieczonych przez Józefę Goworek. Dodatkową, jakże smakowitą i cieszącą się ogromnym zainteresowaniem gratisową przekąską, był przygotowany przez pracowników Skansenu wiejski chleb z miodem.

Dla zwiedzających zorganizowana została również plenerowa wystawa pt. „Bartnictwo - odrodzenie staropolskiej tradycji”, na której zaprezentowany został krótki zarys historyczny bartnictwa i pszczelarstwa oraz zdjęcia z prac przy wykonywaniu barci przez bartników z Baszkirii i Spały. Istniejąca w Skansenie od 2008 roku wystawa, na której prezentowane są dwie kłody bartne uzupełniona została o cztery ule, w tym jeden typu „wielkopolskiego” i trzy „warszawskie”.

W tym dniu Skansen Rzeki Pilicy odwiedziło ponad 1000 osób, a przez cały długi weekend prawie 2,5 tysiąca.


Inne artykuły


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij