Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Rekordowy budżet miasta

Radni przyjęli budżet na 2017 rok. Sesja odbyła się 21 grudnia. Prawie 300 mln zł wynoszą wydatki. Co najmniej 89 mln zł władze miasta przeznaczą na inwestycje. Zostaną one zrealizowane w dużej mierze dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych.

 Zdjęcie z sesji budżetowej

Strategiczna inwestycja Ministerstwa Sportu i Turystyki

We wrześniu 2017 roku planowane jest otwarcie pierwszej w Polsce Areny Lodowej, która budowana jest przy ul. Strzeleckiej w Tomaszowie Mazowieckim. To strategiczna inwestycja Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wartość inwestycji to 47 mln 601 tys. zł, a dofinansowanie z resortu wyniesie ponad 19 mln zł.

Nowe autobusy i budowa bazy MZK

Dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych, niebawem Miejski Zakład Komunikacyjny będzie dysponował 25 hybrydowymi autobusami i nowoczesną bazą. Łączna wartość projektów to ponad 66 mln zł, a umowa na dofinansowanie opiewa na ponad 34 mln zł. 

Ponad 2 mln zł dofinansowania na ul. Piaskową

W przyszłym roku miasto przebuduje ulicę Piaskową. Na tę inwestycję otrzymaliśmy ponad 2 mln zł dofinansowania w programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej. Wartość kosztorysowa zadania to 4,6 mln zł. Inwestycję dofinansuje również powiat tomaszowski.

W ramach prac, drogowcy wykonają kanalizację deszczową i odwodnienie drogi wraz z wylotami do rzeki Czarnej, nowe ciągi piesze, nową konstrukcję nawierzchni. Wymienione zostaną również części oświetlenia ulicznego.

Budujemy drogę, otwieramy nowe tereny inwestycyjne

Wspólny projekt miasta Tomaszowa i gminy Tomaszów otrzymał dofinansowanie w wysokości 14,8 mln zł na budowę drogi od węzła Tomaszów – Centrum na S8 w kierunku Łaziska. Inwestycja otworzy 20ha terenów inwestycyjnych. Prace rozpoczną się w przyszłym roku.

Łączna wartość inwestycji wynosi 19,7 mln. Dofinansowanie otrzymaliśmy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020. 

Miasto dofinansuje rozbudowę drogi wojewódzkiej

Radni Rady Miejskiej zdecydowali o przyznaniu pomocy finansowej na rzecz województwa łódzkiego w formie dotacji celowej na rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 713. Miasto będzie partycypować w kosztach materiałów brukarskich, co pozwoli ujednolicić charakter dróg w centrum miasta.

Wysokość dotacji w 2016 roku wyniesie  36. 998 zł, a w 2017 roku 16. 670 zł. Partycypacja obejmie przebudowę ulic: Warszawskiej, Św. Antoniego oraz Mościckiego i dotyczyć będzie w szczególności nawierzchni chodników i zatok autobusowych.

Inwestycje miasta i powiatu

W 2017 roku miasto i powiat wspólnie zrealizują kolejne inwestycje drogowe. Oprócz wspomnianej ul. Piaskowej, oba samorządy planują również budowę ciągu pieszo-rowerowego w ciągu ulic: Grota Roweckiego, Szerokiej i Legionów. Miasto chce dofinansować te inwestycje kwotą 425 tys. zł.

Remontu doczeka się też ul. Armii Krajowej.  Powstanie nowa nawierzchnia, oświetlenie, chodniki, zatoki i kanalizacja.

Kolejne ulice do remontu

W przyszłorocznym projekcie budżetu miasta zabezpieczono środki na przygotowanie dokumentacji projektowych remontu kolejnych ulic.  Miasto planuje w przyszłości przebudować ulice na osiedlu Kanonierów ( Ułańska, Rycerska, Skrzetuskiego, Bracka), osiedlu Ludwików (Jana, Grażyny, Edwarda, Ignacego, Jerzego, Ireny, Henryka, Haliny, Grzegorza).

Dokumentacja ma zostać również wykonana na budowę ul. Jasnej. Nowa droga, z pełnym uzbrojeniem, powstanie też na terenie byłych Zakładów Włókien Chemicznych WISTOM. Inwestycja pozwoli rozwijać działalność w tej części miasta. W sumie na prace projektowe magistrat planuje przeznaczyć ponad 300 tys. zł.

Odnawialne źródła energii szansą rozwoju miasta

W projekcie budżetu zapisano również 180 tys. zł na energetyczne wykorzystanie zasobów geotermalnych. Mowa o opracowaniu wstępnej dokumentacji pod odwiert próbny w zakresie zasobów geotermalnych. Na podstawie dokumentu opracowany zostanie wniosek do Narodowego Funduszu o dofinansowanie na odwierty i dokumentację hydrogeologiczną. Dotacja pokryje 100 proc. kosztów. Ciepło pozyskiwane z wód geotermalnych jest najtańszym jakie jest dzisiaj dostępne. Dlatego też Zakład Gospodarki Ciepłowniczej przy współpracy miastem prowadzi działania w tym zakresie.

Rewitalizacja terenów zielonych

Na początku przyszłego roku, władze miasta chcą aplikować o środki zewnętrzne na zagospodarowanie terenów znajdujących się w programie rewitalizacji miasta. W projekcie budżetu zabezpieczono blisko milion złotych na modernizację Parku Bulwary. Mają  tam powstać m.in. alejki dla pieszych, ścieżki rowerowe, „Dirt Park”- plac do jazdy ekstremalnej na rowerze, plac zabaw ze strefą rekreacji dla dorosłych, stoły do gry w ping-ponga i siłownia zewnętrzna. W przyszłym roku, w ramach Tomaszowskiego Budżetu Obywatelskiego, zmodernizowany zostanie również Park „Michałówek”.

 Poniżej można ściągnąć projekt budżetu, który przyjęli radni.

Pliki do pobrania


Inne artykuły


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij