Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami


Promocja książki „Wyłuskane z pamięci”

Spotkanie promujące książkę Romy Bonieckiej „Wyłuskane z pamięci” odbyło się  12 września 2019 r. w siedzibie MCK i Oddziału dla Dzieci i Młodzieży MBP.
W klimat wojennych wspomnień autorki wprowadzili publiczność zaproszeni goście: prof. dr hab. Rafał Stobiecki, prof. dr hab. Krzysztof Witczak, dr Sebastian Pilarski oraz p. Arkadiusz Wingert , właściciel wydawnictwa, które wydało książkę p. Bonieckiej.


promocja ksiązki romy bonieckiej

Profesor Stobiecki przybliżył sylwetkę autorki następnie przeczytał zebranym życiorys p. Romy przez nią samą napisany na potrzeby spotkania. Już pierwsze akapity pozwoliły słuchaczom zorientować się, że autorka jest osobą z dużym poczuciem humoru, odznaczającą się dystansem do siebie, swojej rodziny, a także do wydarzeń, których była świadkiem i uczestnikiem. Mimo, że wojenne losy autorki były tragiczne, to potrafi o nich mówić w sposób lekki i taki, że czytelnik ma wrażenie, że uczestniczy w opisywanych wydarzeniach. Dalsza część dyskusji moderowanej przez dr Pilarskiego poświęcona była omówieniu fragmentów książki. Profesor Witczak sporą część swojej wypowiedzi poświęcił rozdziałowi opisującemu początek wojny w Tomaszowie Mazowieckim, następnie skupił się na próbie ucieczki rodziny p. Bonieckiej z miasta,
a w dalszej części omówił codzienność mieszkańców wielonarodowej społeczności zmagających się ze wszystkimi uciążliwościami wojny.  Wszystko to okraszone było cytatami i zdjęciami z książki bohaterki spotkania.

W dalszej części  głos zabrał wydawca książki, p. Arkadiusz Wingert. Opowiedział zebranym w jaki sposób poznał mieszkającą w USA autorkę, a także, jak wraz
z profesorem Stobieckim namówili p. Romę do napisania tej książki. Dzięki temu słuchacze mogli poznać kulisy powstawania literackiej wersji wspomnień autorki.

Następnie wypowiedzieli się przedstawiciele publiczności. Wartym podkreślenia jest fakt, że min. na spotkanie przybyli przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa,
a także historycy i regionaliści.  Mimo, że znawcy i badacze tomaszowskiej historii znaleźli
w książce Romy Bonieckiej kilka nieścisłości, to jednak polecili innym uczestnikom spotkania wspomnienia autorki, podkreślając fakt, że jest to relacja napisana z punktu widzenia dziecka, a nie dokument historyczny.

W gronie publiczności znaleźli się również członkowie rodziny Romy Bonieckiej. Gościem Biblioteki,  był p. Wojciech Rutkowski wraz ze swoją matką, dla którego p. Roma jest ciotką. Jako ciekawostkę należy dodać, że pan Rutkowski był fundatorem przyjęcia przygotowanego dla uczestników spotkania, które na prośbę autorki odbyło się po promocji książki. Dzięki temu zebrana publiczność mogła posmakować specjałów Zajazdu Okowita, którego współwłaścicielem jest pan Wojciech.

 

 
 

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowiecki


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij