Program CZYSTE POWIETRZE - informacja

Program Czyste Powietrze ma na celu likwidację tzw. kopciuchów i zachęcenie do termomodernizacji domów. W 2022 ruszyła III część programu z dofinansowaniem do 69 tys. zł oraz z nowymi, łatwiejszymi zasadami.

Program Czyste Powietrze obowiązuje od 19 września 2018. Jego celem jest walka z największymi trucicielami powietrza, jakim są domy jednorodzinne, a ściślej wykorzystywane do ich ogrzewania przestarzałe kotły na paliwa stałe i piece. Na Czyste Powietrze rząd zamierza przeznaczyć w ciągu 10 lat 103 mld zł.

Zmiany w programie Czyste Powietrze 2022

Najważniejsze ze zmian, które obowiązują w III części programu Czyste Powietrze, czyli od 25 stycznia 2022 to:

• uwzględnienie możliwości finansowania z Czystego Powietrza, gdy dofinansowanie łączy się z gminnymi programami parasolowymi, w których wnioskodawca nie staje się właścicielem kotła do zakończenia okresu trwałości, a także umożliwianie dłuższej realizacji projektu, gdy opóźnienie rozliczenia wynika z przesunięcia terminu przyłączenia gazu przez operatora,

• dopuszczenie kotłów dwupaliwowych zgazowujących drewno i spalających pellet drzewny, jako zgodnych z celami programu Czyste Powietrze,

• doprecyzowanie wymagań dla przewodów kominowych w przypadku kotłów na paliwo stałe, ze względów bezpieczeństwa.

Od 1 stycznia 2022 r. nie można już składać wniosków o dotacje na kotły węglowe.

Czyste Powietrze 2022 z dotacją do 69 tys. zł.

Obecnie w Czystym Powietrzu obowiązują 2 części programu:

• pierwsza – czyli podstawowy poziom dofinansowania do 30 tys. zł – dla osób z rocznym dochodem do 100 tys. zł,

• druga – podwyższony poziom dofinansowania do 37 tys. zł – licząc przeciętny miesięczny dochód na osobę do 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym i do 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Od 25 stycznia 2022 osoby, których miesięczny dochód na jednego członka:

- w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 900 zł;

-w gospodarstwie jednoosobowych nie przekracza 1260 zł;

będą mogły otrzymać nawet do 90% wsparcia. Oznacza to, że maksymalnie kwota dotacji wyniesie 69 000 zł.

Alternatywą do dochodowego kryterium kwalifikowalności będzie też ustalone prawo do otrzymywania przez wnioskodawcę zasiłku stałego, zasiłku okresowego, zasiłku rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego. Liczbę transz rozliczeń i wypłat dotacji dla najwyższego poziomu dofinansowania zwiększono do pięciu (z trzech obowiązujących w pozostałych częściach). Najwyższy poziom dofinansowania nie będzie dostępny w ścieżce bankowej, czyli Kredycie Czyste Powietrze dostępnym w przypadku pierwszej i drugiej części programu.

Wnioski w ramach programu Czyste Powietrze można składać do 30 czerwca 2027 roku.

W Urzędzie Miasta - Wydział Rozwoju, Inwestycji i Klimatu (Ochrona Środowiska) od 2019 roku działa punkt konsultacyjny w ramach którego wyszkolenie pracownicy udzielą fachowego wsparcia właścicielom nieruchomości w zakresie przygotowania wniosku aplikacyjnego wraz załącznikami oraz na późniejszym etapie wniosku o jego rozlicznie i wypłatę środków.

Szczegółowe informacje: Wydział Rozwoju, Inwestycji i Klimatu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim (Budynek D), tel. 44 724 23 11 wew. 536, 652, 662.