Poznaliśmy laureatów eliminacji powiatowych 68. OKR

Elżbieta Jakóbczyk wyrecytowała nagrodę Grand Prix w tegorocznych eliminacjach powiatowych 68. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, które odbyły się 31 marca w Miejskim Centrum Kultury Browarna w Tomaszowie Mazowieckim. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych przez jury znaleźli się również: Maciej Kowalski, Weronika Wieteska, Robert Pająk, Julia Łukaszewicz, Anna Kagankiewicz, Zofia Jagodzińska, Jadwiga Kocik i Tadeusz Kurman.

Na konkurs wpłynęło w tym roku 21 zgłoszeń, w tym 15 w turnieju recytacji, trzy w turnieju wywiedzione ze słowa i trzy w turnieju jednego aktora.

W swoich prezentacjach uczestnicy sięgali po utwory takich pisarzy i poetów jak: K. Przerwa-Tetmajer, K.I. Gałczyński, J. Słowacki, A. Mickiewicz, W. Szekspir, E. Stachura, W. Szymborska, Cz. Miłosz, S. Mrożek, M. Pawlikowska-Jasnorzewska. Ale do interpretacji wybierali także teksty: Jerzego Żuławskiego, Katarzyny Nosowskiej, Suzanne Collins czy Margaret Atwood. Byli też i tacy, którzy przedstawili jury teksty własnego autorstwa.

Komisja konkursowa w składzie: Lucyna Jakubczyk – pedagog, teatrolog, instruktor teatralny, wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, założycielka i reżyserka Teatru Studenckiego Wyjście Ewakuacyjne, Martyna Brola − instruktor teatralny, logopeda, aktorka teatru improwizacji scenicznych „Improgliceryna”, laureatka konkursów recytatorskich, Michał Rzepka – reżyser Teatralny, trener, wykładowca praktyki i teorii teatralnej po wysłuchaniu prezentacji w trzech turniejach, tj. turnieju recytatorskim, turnieju wywiedzione ze słowa oraz turnieju jednego aktora, przyznało nagrody i wyróżnienia.

W turnieju recytacji w kategorii szkół ponadpodstawowych:

I nagroda – Maciej Kowalski – II Liceum Ogólnokształcące w Tomaszowie Maz.
II nagroda – Julia Łukaszewicz – II Liceum Ogólnokształcące w Tomaszowie Maz.
III nagroda – Anna Kagankiewicz – Powiatowe Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Maz.
III nagroda – Zofia Jagodzińska – I Liceum Ogólnokształcące w Tomaszowie Maz.

W turnieju wiedzione ze słowa:

I nagroda – Weronika Wieteska – Klub 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Nowym Glinniku.

W turnieju teatru jednego aktora:

I nagroda – Robert Pająk – Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Maz.

wyróżnienie – Jadwiga Kocik – Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Maz.
wyróżnienie – Tadeusz Kurman – Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Maz.

Grand Prix konkursu otrzymała Elżbieta Jakóbczyk – zgłoszenie indywidualne.

Osoby nominowane do udziału w eliminacjach rejonowych 68. OKR w Piotrkowie Trybunalskim, które odbędą się 15 kwietnia 2023 roku:

− w kategorii recytacja: Elżbieta Jakóbczyk, Maciej Kowalski, Julia Łukaszewicz, Anna Kagankiewicz, Zofia Jagodzińska.

− w kategorii teatr jednego aktora: Robert Pająk.

− w kategorii wywiedzione ze słowa: Weronika Wieteska.

Eliminacje powiatowe 68. OKR odbyły się pod patronatem Starosty Tomaszowskiego oraz Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego.