Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami


Plac Kościuszki najlepiej zagospodarowaną przestrzenią publiczną!

Tomaszów Mazowiecki zwyciężył w konkursie Urbanistów Polskich Oddział w Łodzi na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w województwie łódzkim w kategorii „Zrewitalizowana przestrzeń publiczna”. Wręczenie specjalnej nagrody odbyło się w miniony poniedziałek (20 czerwca).

Plac Kościuszki najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną!

Nagrodę przyznano za zrewitalizowanie głównej centralnej przestrzeni publicznej naszego miasta. Przeprowadzone kompleksowe prace modernizacyjne przywróciły placowi Kościuszki charakter godny tego miejsca, zmieniając jego funkcję z parkingowej na reprezentacyjną. Wprowadzenie zieleni w postaci lipowej alei, założenia wodnego i obiektów małej architektury przyczyniło się nie tylko do zwiększenia estetyki, ale także uatrakcyjnienia tego miejsca i wzbogacenia placu o funkcję rekreacyjną.

Nagrodę wręczyła Elżbieta Muszyńska, prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich oddziału łódzkiego. Odebrali ją: wiceprezydent Tomaszowa Zofia Szymańska, dyrektor wydziału architektury Dariusz Żeleźny i dyrektor wydziału infrastruktury Adam Koziełek.

 Za zwycięstwo w tym konkursie, nasze miasto otrzymało też honorową nagrodę marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia.

Pierwsze, odważne koncepcje przebudowy placu Kościuszki, pojawiły się w trakcie kadencji prezydenta Mirosława Kuklińskiego. Prace przy rewitalizacji  rozpoczął były prezydent Tomaszowa Rafał Zagozdon oraz były wiceprezydent śp. Grzegorz Haraśny. W 2007 roku powstał Lokalny Program Rewitalizacji na lata 2007-2015, w ramach którego zrealizowany został projekt pn.: „Kompleksowe zagospodarowanie przestrzeni publicznej” - Przebudowa płyty Placu Kościuszki. Rewitalizacja została zakończona i rozliczona już w trakcie kadencji obecnego prezydenta Tomaszowa, Marcina Witko.

Plac został podzielony na kilka części: ogródki gastronomiczne, fontanny, zabudowa, płyta główna, pomniki.

Główne cele projektu to rewitalizacja substancji urbanistycznej i architektonicznej centrum miasta; poprawa atrakcyjności obszaru dla inwestorów lokalnych i zewnętrznych; przywrócenie funkcji społecznych w obszarze dysfunkcyjnym; przywrócenie i poprawa funkcjonalności ruchu pieszego w centrum.  Podjęto szereg działań budowlano –remontowych: wymieniono nawierzchnie jezdni i chodników; utworzono 59 miejsc parkingowych; przebudowano sieć elektroenergetyczną, telekomunikacyjną, gazową, kanał deszczowy; wymieniono oświetlenie Placu Kościuszki, m. in. w ciemnej nawierzchni płyty głównej zlokalizowano porozrzucane światełka, które nocą mają dawać efekt rozgwieżdżonego nieba; wybudowano tunel kablowy z 5 wejściami eksploatacyjnymi w postaci nadziemnych kiosków oraz otworów włazowych.

Projekt zieleni na Placu Tadeusza Kościuszki opierał się na podkreśleniu planowanego układu podziału funkcji oraz zaakcentowaniu reprezentacyjnych miejsc i zakładał: zachowanie alei drzew rosnących wzdłuż południowej i południowo-wschodniej pierzei placu, z wprowadzeniem niezbędnych uzupełnień drzewami z gatunku lipa drobnolistna w odmianie ‘Greenspire’; posadzenie alei lipowej, w nawiązaniu do nasadzeń znajdujących się kiedyś dookoła placu; nasadzenia pasowe zieleni niskiej wzdłuż północnej pierzei placu: berberysy, irgi, śnieguliczki Chenoulta w odmianie ‘Hancock’; posadzenie lip ‘Leilinde’ o kształtowanych, oryginalnych formach pokrojowych w ciągu przyulicznym po wschodniej stronie placu; posadzenie platanów również w formie kształtowanej w centralnej części placu; powierzchnie trawników pokryto darniowaniem pełnym - trawnikiem z rolki.

Projekt został zrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa łódzkiego na lata 2007-2014. Dofinansowanie z środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło 15 052 487,81PLN, natomiast całkowita kwota projektu to 24 753 213,88.

Ponadto w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji na lata 2007-2015 zrealizowano projekty uzupełniające prezentowaną inwestycję: przebudowa schodów w ulicy Rzeźniczej i przebudowa schodów w ulicy Przeskok przylegających bezpośrednio do Pl. Kościuszki i stanowiących przejścia do ulicy Tkackiej; adaptacja budynku i otoczenia byłego sądu przy Placu Kościuszki 18 na cele społeczne i kulturalno – oświatowe – obecnie zlokalizowano tu siedziby Miejskiego Centrum Kultury oraz Oddziału dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Celem realizacji wszystkich projektów było  utworzenie tak zwanego „Salonu miasta” służącego budowaniu partnerstwa lokalnego na rzecz rozwoju obszaru rewitalizacji oraz stanowiącego przestrzeń integracji społecznej i kulturalnej.

Od momentu oddania Placu Kościuszki do użytkowania odbyło się tam wiele imprez plenerowych organizowanych zarówno przez samorząd, jak i instytucje lokalne oraz przedstawicieli III sektora. Wśród nich m.in. sylwester miejski, jarmarki, seanse w ramach „Kina na leżakach”, Festiwal „A może byśmy tak… do Tomaszowa” – Dni Miasta, Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, Rekonstrukcja wprowadzenia stanu wojennego  ze Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej Batalion Tomaszów, Badania mammograficzne oraz badania słuchu, Wyścig kolarski „Szlakiem Majora Hubala”, Dzień Wojska Polskiego, Dzień Niepodległości czy Tydzień Antoniański, podczas którego odbył się koncert Piotra Rubika z chórem i orkiestrą.Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij