Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami


Obowiązkowa wiosenna deratyzacja

Od 15 marca do 15 kwietnia br. na terenie miasta obowiązywać będzie powszechna obowiązkowa, wiosenna  akcja deratyzacyjnej we wszystkich nieruchomościach państwowych, komunalnych, spółdzielczych i prywatnych.

Deratyzacja


Właściciele, użytkownicy lub zarządcy nieruchomości przeprowadzają deratyzację pomieszczeń
i miejsc takich jak m.in. : obiekty użyteczności publicznej i obsługi ludności, obiekty gospodarcze, budynki zamieszkania zbiorowego oraz budynki jedno i wielorodzinne, domy mieszkalne
i obiekty gospodarcze (w tym strychy, korytarze i pomieszczenia piwniczne), zabudowane miejsca na pojemniki i kontenery służące do gromadzenia odpadów komunalnych, pomieszczenia dla zwierząt gospodarskich, targowiska miejskie, magazyny itp. Obowiązkowej deratyzacji podlegają także: schronisko dla bezdomnych zwierząt, zakłady produkcji żywności, instalacje do gospodarowania odpadami komunalnymi, oczyszczalnia ścieków oraz sieć kanalizacji sanitarnej.    
Deratyzacji winna być przeprowadzona  na własny koszt, poprzez zlecenie jej wykonania firmom specjalistycznym, posiadającym uprawnienia do prowadzenia deratyzacji, spełniającym wymogi ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. Nr 21 ze zm. z późn. zm.).
Przed rozpoczęciem akcji deratyzacji należy dokonać gruntownego oczyszczenia terenu nieruchomości z nagromadzonych nieczystości.

W czasie akcji należy :
1. wyłożyć trutkę w oznaczonych dniach zgodnie z pouczeniem  umieszczonym na opakowaniu,
2. w miejscu wyłożenia trutki umieścić nalepki ostrzegawcze o treści: „Uwaga trutka przeciw gryzoniom wyłożona. Niebezpieczeństwo otrucia ludzi i zwierząt”
3. pouczyć dzieci o niebezpieczeństwie zatrucia trutką oraz ściśle je nadzorować i nie pozostawiać bez opieki,
4. zadbać, aby w czasie trwania deratyzacji, zwierzęta domowe trzymane były pod zamknięciem,
5. w przypadkach zatruć niezwłocznie kierować osoby chore do najbliższego punktu pomocy medycznej.

Po zakończeniu akcji należy:
1. zebrać pozostałą trutkę i padłe gryzonie,
2. padłe gryzonie należy przekazywać do zakładu utylizującego zwłoki zwierzęce, lub do przedsiębiorcy, prowadzącego działalność w zakresie zbiórki zwłok zwierzęcych,
3. z zebranymi resztkami trutki należy postępować w sposób określony przez producenta trutki w karcie bezpieczeństwa.

Inne artykuły


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij