Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

O Tomaszowskich Żołnierzach Niezłomnych w MCK-u

Wykład na temat tomaszowskich Żołnierzach Niezłomnych wygłosił Jarosław Pązik 5 marca w Miejskim Centrum Kultury. W tym dniu w placówce odbył się wernisaż wystawy pt. „Zbrojne Podziemie Antykomunistyczne w Tomaszowie Mazowieckim i okolicach”.

FOTO

Przez kilkadziesiąt lat komunistycznych rządów, na czyn zbrojny Żołnierzy Niezłomnych ówczesnym władzom udało się tak skutecznie spuścić zasłonę milczenia, że przeciętnemu mieszkańcowi naszego miasta jest on zupełnie nieznany i wydaje się, że nic w tym czasie na naszym terenie się nie działo. Nic bardziej mylnego.

Zbrojne podziemie antykomunistyczne, wywodzące się bezpośrednio z podziemia z okresu okupacji niemieckiej, trwało w samym Tomaszowie i jego okolicy przez siedem lat. W okresie tym w bezpośrednich walkach z U.B. i N.K.W.D. poległo dziesięciu partyzantów wywodzących się z naszego miasta lub jego najbliższej okolicy.

Z wyroków komunistycznych sądów stracono siedmiu, w aresztach i więzieniach U.B zostało zakatowanych lub zmarło czterech, a na karę śmierci lub dożywocia skazano dziewięciu. Na karę więzienia w większości nie krótszą niż 5 lat zostało skazanych aż 45 partyzantów. Dużo więcej, bo liczoną już w setkach, liczbę osób skazano na długoletnie więzienie wśród ludności cywilnej za pomoc okazywaną partyzantom, bez której opór ten nie trwałby tak długo.

Poprzez prezentację wystawy MCK chce oddać Im hołd, przywrócić pamięć o ich czynach i heroicznym poświęceniu.

Wystawę można oglądać do 23 marca.


Inne artykuły


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij