Nowa ścieżka rozwoju Tomaszowa Mazowieckiego

Przez dwa dni reprezentanci organizacji pozarządowych, zespołów doradczych, uczelni wyższej, przedstawiciele spółek miejskich, jednostek organizacyjnych, instytucji pośrednictwa pracy, przedsiębiorców i wreszcie przedstawiciele samorządu lokalnego pracowali nad kierunkami rozwoju naszego miasta. 21-22 lipca przy ogromnym wsparciu doradców Związku Miast Polskich przeprowadzono warsztaty na potrzeby realizacji Programu ROZWÓJ LOKALNY.

Pierwszy dzień został zorganizowany w Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego i poświęcony przemysłom czasu wolnego (PCW). Moderatorami tej części byli dr Jarosław Górski oraz Krzysztof Markiel - eksperci ZMP ds. przemysłów czasu wolnego. Po prezentacji, dotyczącej znaczenia PCW dla rozwoju lokalnego i rozwoju instytucjonalnego, uczestnicy mieli okazję poznać efekty pracy zespołu miejskiego, który dokonał analizy potencjałów marketingowych, analizy SWOT i drzewa wyzwań dla PCW. Kolejna część została poświęcona pracy warsztatowej, w celu wypracowania przykładowych ofert turystycznych dla różnych grup społecznych.

Podczas drugiego dnia w Miejskim Centrum Kultury (OK. TKACZ) kolejna grupa uczestników została zapoznana z diagnozą dla całego miasta, będącą efektem dwumiesięcznej pracy, w którą zaangażowano naprawdę wielu interesariuszy. Część procesów konsultacyjnych kierowaliśmy do wszystkich mieszkańców miasta, ale niektóre były dedykowane konkretnym grupom, takim jak młodzież, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, osoby niepełnosprawne, lokalni liderzy czy klienci Urzędu Miasta. Na bazie przedstawionych materiałów uczestnicy spotkania mieli niełatwe zadanie, które polegało na stworzeniu wizji i misji miasta, a także wyznaczeniu celów strategicznych ukierunkowanych na poprawę sytuacji społecznej, środowiskowej i gospodarczej miasta. Szczególnie ważnym aspektem okazał się czynnik ludzki, jako wspólnota, która wykazuje się dużą aktywnością w wielu sferach życiowych, m.in. społeczno-zawodowej, ale też ważny jest dla niej komfort życia, czyli możliwość spędzania czasu wolnego w przestrzeni wyróżniającej się nowoczesnością, naturalnością i dostępnością.

Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniach. Wykonana praca z pewnością zaowocuje wyznaczeniem nowej ścieżki rozwoju Tomaszowa Mazowieckiego. Przed nami kolejne wyzwanie, a mianowicie opracowanie listy przedsięwzięć, które będą stanowiły odpowiedź na zdiagnozowane problemy.

Dziękujemy także naszym doradcom Związku Miast Polskich, Pani Justynie Pietrzykowskiej, Panu Mirosławowi Mękarskiemu i Panu Kazimierzowi Pałaszowi, za szczególne wsparcie merytoryczne i pomoc w pracy warsztatowej.