Nie święci garnki lepią

"Nie święci garnki lepią" - taki tytuł nosiło kolejne spotkanie w ramach wakacyjnej akcji „Kulturalne piątki”. Wszyscy, którzy 4 sierpnia przybyli na pasaż przy budynku Miejskiego Centrum Kultury, mogli wziąć udział w warsztatach lepienia w glinie. Instruktorzy MCK-u zapoznali również uczestników z procesami obróbki ceramiki, zdobieniem i szkliwieniem. Podczas dwugodzinnych warsztatów powstały ciekawe formy ceramiczne.

FOTO

Specjalnym gościem spotkania była Katarzyna Kłopotowska, artystka amatorka, pasjonatka wielu dziedzin artystycznych, społecznik, wieloletnia uczestniczka zajęć ceramicznych w pracowni MOK-u, która udostępniła piec do wypału metodą raku. Pani Katarzyna dokonała prezentacji metody wypału, która polega na poszkliwieniu wcześniej wypalonych przedmiotów szkliwem do raku, następnie włożenie ich do pieca. Najbardziej spektakularnym momentem tego wypału było wyjmowanie z pieca rozżarzonych przedmiotów, redukcja beztlenowa i studzenie.