Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

NIE dla smogu! – akcja edukacyjna dla mieszkańców

"Nie chcemy smogu w Tomaszowie" – wydarzenie pod takim hasłem odbyło się w piątek, 6 grudnia na pl. Tadeusza Kościuszki. Jego celem było zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców oraz zwrócenie uwagi na problemy zanieczyszczenia powietrza i segregacji odpadów.


nie chemy smogu


Imprezę podzielono na dwa bloki. W pierwszym, który odbył się w godz. 10-12, przeprowadzono m.in. pokaz prawidłowego rozpalania w piecu. Kominiarze wyjaśniali, jak to robić, by zużywać mniej opału, uzyskując przy tym lepszy efekt cieplny i sprawiając, żeby z komina nie  wydostawał się dym. Przy okazji było można zobaczyć, jak spala się pellet.

Na specjalnie przygotowanych stoiskach przedstawione zostały oferty pieców gazowych, pomp ciepła, rekuperacji czy biodegradowalnych naczyń jednorazowych. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko z odnawialnymi źródłami energii. Mieszkańcy dopytywali zwłaszcza o zasady montażu paneli fotowoltaicznych. Mogli też dowiedzieć się, jak uzyskać dofinansowanie na wymianę pieców w ramach programu „Czyste powietrze” i jakie są możliwości podłączenia nieruchomości znajdujących się na terenie miasta do sieci gazowniczej oraz miejskiej sieci ciepłowniczej.

Osoby zainteresowane nowymi technologiami mogły zobaczyć nowoczesnego drona, który służy m.in. do badania zanieczyszczeń wydostających się z kominów. Było można również zapoznać się z ofertą oczyszczaczy powietrza oraz otrzymać maseczkę antysmogową.

Pracownicy Zakładu Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej udzielali porad jak właściwie segregować odpady, natomiast przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej informowali o możliwości uzyskania dopłat do zakupu opału. O tym, jak dbać o środowisko i własne bezpieczeństwo, można było porozmawiać ze strażnikami miejskimi i strażakami z PSP. Było także stoisko Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego, na którym główną atrakcją był autobus hybrydowy oraz św. Mikołaj, który zachęcał do korzystania z ekologicznej komunikacji miejskiej.

Wśród przechodniów prowadzone były minikonkursy sprawdzające wiedzę ekologiczną, a także konkurs na plakat lub hasło antysmogowe. Podsumowanie odbyło się o godz. 15 w Miejskim Centrum Kultury. Zwycięzcom wręczono dyplomy i upominki. Nagrodę główną – oczyszczacz powietrza ‒ odebrała Ewelina Grzywka, uczennica ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 14.

W drugiej części imprezy odbyły się panele tematyczne poświęcone m.in. zdrowiu, segregacji odpadów, pszczołom, badaniom powietrza przy pomocy dronów, zastosowaniu oczyszczaczy i fotowoltaice.

Współorganizatorami wydarzenia byli Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim oraz  Stowarzyszenie „Mój Tomaszów”.Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij