Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

  • Data opublikowania: 2016-09-06

Narodowe Czytanie „Quo Vadis”

W sobotę w Miejskiej Bibliotece Publicznej, podobnie jak w ponad 2000 miejscach w całej Polsce oraz za granicą, odbyło się Narodowe Czytanie „Quo vadis”. W naszym mieście czytanie powieści Henryka Sienkiewicza rozpoczął prezydent Marcin Witko.

Narodowe czytanie

Spotkanie odbyło się w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej, przy placu Kościuszki 18. Sala koncertowa zamieniła się w starożytny Rzym, gdzie wznosiły się piękne kolumny wśród zielonego bluszczu i kwiatów. W lektorów wcielili się prezydent Marcin Witko, który przeczytał fragment o tym, jak Marek Winicjusz zdradził Petroniuszowi, że jest oczarowany Ligią Kaliną oraz drugi fragment, w którym również doradca Nerona docenił wdzięki Ligii. Następnie ksiądz prałat dr Henryk Kowaliński – proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej przedstawił fragment „Quo vadis”, w którym Ligia, żegna swoich przybranych rodziców, gdyż Petroniusz wpadł na pomysł, aby wychowanka Aulusa Plaucjusza i Pomponii Grecyny została sprowadzona do domu Marka, zaś ksiądz prałat dr Edward Wieczorek – proboszcz sanktuarium św. Antoniego przeniósł nas na przyjęcie, które odbywało się w pałacu cezara, gdzie Winicjusz powiedział ukochanej o swoim uczuciu. Kolejną osobą czytającą powieść Sienkiewicza była Maria Chilińska – prezes Zakładu Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej, która przeczytała fragment o tym, że Ligia uciekła i kryła się przed Winicjuszem. Wybrany tekst odczytał również Szymon Michalak – dyrektor Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta, przedstawiając nam rozmowę Marka z Akte, z której Winicjusz dowiedział się, że również Ligia go kocha. Biblioteka zaprosiła do wspólnego czytania prezesa Zakładu Gospodarki Ciepłowniczej Błażeja Spychalskiego, który przeczytał fragment, gdzie Winicjusz poznał, jakimi wartościami kierują się w życiu wyznawcy Chrystusa. O tym, że Ligia opiekuje się Markiem, który został ranny po starciu z Ursusem usłyszeliśmy dzięki Lucynie Zyberyng – prezes Tomaszowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Na scenie wystąpili również: podporucznik Nina Kaczmarek Szef Sekcji Wychowawczej z 7. Dywizjonu Lotniczego przy 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim oraz Chorąży Jacek Dębiec z 25. Batalionu Dowodzenia przy 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, którzy przeczytali fragmenty, ukazujące walkę Winicjusza pomiędzy dawnymi, pogańskimi przekonaniami a nową wiedzą i doświadczeniem.

Nie zawiedli również czytelnicy. Najmłodszymi lektorami, czytającymi powieść z czasów Nerona byli Maciej i Szymon Kowalscy. Dzięki chłopcom usłyszeliśmy o wielkim pożarze Rzymu. Następnie wystąpiły osoby związane z placówką: Justyna Łomża - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Lubochni odczytała fragment, o tym, jak Winicjusz wyznał swoją wiarę i jak św. Piotr udzielił mu chrztu. Magdalena Sęk, instruktor zajęć teatralnych w Gminnym Ośrodku Kultury w Ujeździe przeczytała o odbywających się w Rzymie igrzyskach, podczas których działy się dantejskie sceny, ginęli chrześcijanie w imię wyznawanej religii. Na spotkanie licznie przybyli uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8, a czytali: Edyta Kubiak, Magdalena Mucha, Bartosz Łyś. Dziewczyny przeczytały fragmenty o tym, jak Winicjusz i Petroniusz starali się o uwolnienie Ligii, niestety każdy sposób zawodził, a chłopiec o tym, jak zakochany mężczyzna czekał na cud, kiedy widział Ligię i Ursusa na arenie. Następnie Maria Mincer emerytowana polonistka i bibliotekarka wprowadziła słuchaczy do wewnętrznego świata Ligii, która przebywała chora w więzieniu, natomiast Krystyna Rybak emerytowana nauczycielka, tomaszowska działaczka przedstawiła fragment męczeńskiej śmierci Glaukosa. Jeden z piękniejszych fragmentów „Quo vadis”, kiedy dostojnicy podnoszą kciuki ku górze na znak łaski odczytała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tomaszowie Mazowieckim Ewa Adamska. Znamienne słowa „Quo vadis Domine” wypowiedziała Izabela Szymańska, polonistka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8 czytając ostatnie strony powieści.

Przybyli goście wysłuchali także ciekawostek z życia Henryka Sienkiewicza, a czytelnicy, którzy przynieśli własny egzemplarz „Quo vadis” uzyskali stempel upamiętniający udział w tym wydarzeniu.

Narodowe Czytanie odbyło się w ponad 2000 miejsc w całej Polsce. W Ogrodzie Saskim w Warszawie fragmenty „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza przeczytała Para Prezydencka.


Inne artykuły


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij