Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

  • Data opublikowania: 2016-04-26

Modernizacja oczyszczalni ścieków na finiszu!

Zakończono realizację największej – w ostatnich latach – miejskiej inwestycji jaką jest modernizacja oczyszczalni ścieków i skanalizowanie części aglomeracji naszego miasta, prowadzonej przez Zakład Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej. Jej wartość przekracza 208 mln zł. To, co jeszcze rok temu wydawało się niemożliwe stało się faktem.

Zmodernizowana oczyszczalnia ścieków


W ramach inwestycji wybudowano ponad 100 kilometrów nowej sieci sanitarnej wraz z przyłączami w pasach drogowych, modernizowana została istniejąca sieć sanitarna o długości około 19 km.  Wymiany został też kolektor tłoczny i wybudowana została nowa przepompownia ścieków przy ul. Kępa oraz dokonano modernizacji oczyszczalni ścieków przy ul. Henrykowskiej wraz z rozwiązaniem problemów gospodarki osadowej.

Przed rozpoczęciem projektu dostęp do kanalizacji miało niecałe 75% mieszkańców, a nieczystości przenikające do gleby z nieszczelnych  szamb przyczyniały się do degradacji środowiska wpływając negatywnie na sąsiadujące z aglomeracją tomaszowską unikatowe przyrodniczo obszary. Realizacja inwestycji zwiększy liczbę mieszkańców z dostępem do kanalizacji o ponad 15 500 osób , co przełoży się na likwidację około 2300 szamb.

Zrealizowany projekt umiejscowiony jest w szczególnym dla ekosystemu terenie, poprzecinanym gęstą siecią rzeczną, otoczony lasami  Puszczy Pilickiej i  sąsiaduje z obszarami chronionymi Natura 2000 jak Łąki Ciebłowickie czy też unikalny rezerwat przyrody Niebieskie Źródła.

Inwestycja była możliwa dzięki unijnemu dofinansowaniu w wysokości  101 mln zł. Inwestor – Zakład Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej korzystał z kredytów z WFOŚiGW oraz z NFOŚiGW. Wsparcia udzieliło Miasto i Gmina poprzez obciążenie majątku hipotekami w wysokości 76 mln zł.

We wtorek (26 kwietnia) w Centrum Konferencyjno-Rekreacyjnym MOLO w Smardzewicach  odbyła się konferencja prasowa, podczas której władze miasta i ZGKW omówiły zrealizowaną inwestycję. Wśród zaproszonych gości byli m.in. przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi oraz mediów. Nie zabrakło też projektantów, wykonawców, konsultantów i doradców inwestycji. Tego dnia goście zwiedzili również oczyszczalnię.  

Zmodernizowana oczyszczalnia ścieków

Nie czekaj! Przyłącz się do kanalizacji

Zakład Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej od kilkunastu miesięcy konsekwentnie prowadzi szereg działań promujących efekt ekologiczny, edukuje w zakresie racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi, ochrony wód przed zanieczyszczeniami oraz informuje o systemach ulg i preferencji, jakie Zakład przygotował dla wszystkich, którzy zechcą się przyłączyć do kanalizacji.

Mieszkańcy aglomeracji otrzymują bezpłatne warunki techniczne, mapę sytuacyjno-wysokościową oraz projekt techniczny przyłącza kanalizacyjnego. Aktualnie Spółka pracuje nad drugą edycją programu dofinansowującego z WFOiGW budowę przyłączy. Ukończenie w terminie budowy nie jest jeszcze gwarancją na zatrzymanie unijnej dotacji. Do pełnego sukcesu potrzebne jest zaangażowanie mieszkańców. Czas na osiągnięcie zakładanego efektu ekologicznego mamy tylko do września 2016 roku.


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij