• Data opublikowania: 2015-12-18

Mistrzowie Bożonarodzeniowych dekoracji

Pod takim hasłem odbywały się tegoroczne warsztaty Bożonarodzeniowe zorganizowane przez dział etnograficzny tomaszowskiego Muzeum. Stroiki, aniołki i gwiazdki z kolorowych papierów można było wykonać podczas przedświątecznych spotkań w Muzeum.

Dzieci i młodzież uczyły się wykonywać tradycyjne ozdoby choinkowe. Etnograf, pracownik Muzeum podczas warsztatów przekazał wiedzę dotyczącą wiejskiego obchodzenia Bożego Narodzenia na przełomie XIX i XX wieku. Przypomniał o nie kultywowanych już zwyczajach, między innymi o karmieniu opłatkiem zwierząt, wnoszeniu snopów słomy do domu oraz wypiekaniu opłatków przez organistę. Wyświetlany był również film etnograficzny wykonany na zlecenie Muzeum pt: „Idą Kolędnicy”, który przedstawiał zwyczaj „Chodzenia Herodów”. Na zakończenie warsztatów wszyscy śpiewali tradycyjne kolędy. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał własnoręcznie wykonaną ozdobę świąteczną.