Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

  • Data opublikowania: 2016-09-26

LOVE POLISH JAZZ FESTIVAL. Gwiazdy muzyki jazzowej wystąpiły w Tomaszowie

Leszek Możdżer, Karol Szymanowski, Stanisław Soyka czy Wojciech Gogolewski – m.in. takie gwiazdy muzyki jazzowej wystąpiły w Tomaszowie Mazowieckim w ramach LOVE POLISH JAZZ FESTIVAL, który odbył się od 23 do 25 września w hali ZSP nr 1.

LOVE POLISH JAZZ FESTIVAL

Pierwszego dnia (piątek) przed zgromadzoną publicznością wystąpiło Trio Wojciecha Gogolewskiego w składzie Wojciech Gogolewski – fortepian, Paweł Pańta – kontrabas, gitara basowa, Adam Lewandowski – perkusja, cajon. Artyści zaprezentowali największe przeboje Skaldów w jazzowych aranżacjach. Zaskakująca jest geneza tego projektu. Wojciech Gogolewski, wybitny pianista jazzowy wspomina: „Miałem wtedy jakieś szesnaście lat i lekki przesyt Mozartem, Bachem czy Beethovenem. Właśnie kończyły się wakacje − które jak zwykle spędziłem z wędką na ukochanym Pomorzu − a to oznaczało, że nieuchronnie zbliża się dzień, kiedy trzeba będzie wrócić do ćwiczenia fug i pasaży. Stojąc po kostki w grząskim błocie, z kijem w ręku i lodem w sercu, myślałem o kolejnych miesiącach żmudnych ćwiczeń. I wtedy – z charczącego tranzystora − usłyszałem „Cała jesteś w skowronkach” Skaldów. Po paru godzinach morderczej podróży pociągiem wróciłem do domu. Nareszcie. Rzuciłem plecak i wędki na podłogę, usiadłem do instrumentu i zacząłem grać. Miałem szesnaście lat… i właśnie zdałem sobie sprawę, że muzyka jest moim życiem. Dzięki Wam, Skaldowie”.

Oprócz „Cała jesteś w skowronkach” usłyszeliśmy także inne wielkie przeboje Skaldów m.in.: „Prześliczna wiolonczelistka”, „Z kopyta kulig rwie”, „Życzenia z całego serca”, „Dopóki jesteś”, „Medytacje wiejskiego listonosza”. Prologiem koncertu była jazzowa wersja słynnej piosenki z repertuaru Ewy Demarczyk – „Tomaszów”.

Druga część piątkowego koncertu to oryginalne jazzowe aranżacje najpiękniejszych piosenek Marka Grechuty m.in. „Wszystko dla twej miłości”, „Będziesz moją panią”, „Gdzieś w Nas”, „Ocalić od zapomnienia”, „Dni, których nie znamy” w wykonaniu Kwartetu Wojciecha Majewskiego.

Artyści wystąpili w składzie: Wojciech Majewski – fortepian, Maciej Sikała – saksofon tenorowy, Sławomir Kurkiewicz – kontrabas i Michał Miśkiewicz – perkusja.Wojciech Majewski, lider zespołu jest nie tylko wybitnym pianistą jazzowym, także w obszarze klasyki wzbudza uznanie. Jego interpretacjami Skriabina zachwycił się sam Nigel Kennedy, który nazwał Majewskiego „największym polskim pianistą naszych czasów”. Pewnie dla niektórych słuchaczy była to sentymentalna podróż do dawnych lat, z pewnością dla wszystkich, było to duże przeżycie muzyczne.

LOVE POLISH JAZZ FESTIVAL

Sobotnie koncerty były ukłonem dla wybitnych twórców polskiego jazzu – Krzysztofa Komedy i Jerzego Miliana. Na Love Polish Jazz Festival kompozycje Jerzego Miliana (premiera projektu) zaprezentowało Trio Karola Szymanowskiego, wybitnego wibrafonisty, światowego prekursora niezwykle trudnej, sześciopałkowej, techniki gry na wibrafonie. Jerzy Milian cieszy się niebywałą popularnością na Zachodzie Europy – uznawany jest tam za wręcz kultowego artystę. Jego oryginalne płyty winylowe osiągają na giełdach niebotyczne ceny.

Na zakończenie drugiego dnia festiwalu przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpił Leszek Możdżer, który zaprezentował kompozycje Komedy ze swojej słynnej płyty „Komeda”. Płyta od pierwszych dni sprzedaży stała się bestselerem nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Leszek Możdżer to pianista światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. Możdżer koncertował i nagrywał też z międzynarodowymi gwiazdami takimi jak: David Friesen, Pat Metheny, Billy Harper, Joe Lovano, Archi Shepp, David Liebman, Lester Bowie, David Gilmour, Marcus Miller, John Scofield, Steve Swallow i wielu innych.

Leszek Możdżer zagrał solo (na fortepianie Yamaha CFX) największe, klasyczne, utwory Komedy m.in.: „Svantetic”, „Sleep Safe and Warm”, „Ballad for Bernt”, „Prawo i Pięść”, „Cherry”, „Crazy Girl”, „Moja ballada”.

Niedzielne koncerty rozpoczął Sextet Jana Ptaszyna Wróblewskiego  w niezwykłym projekcie „Krzysztofa Komedy lament nad Europą”. Koncert oparty na utworach Komedy z przedstawienia jazz i poezja „Meine Süsse Europäische Heimat”, które zostało zarejestrowane w Badaen-Baden tuż przed wyjazdem Komedy do Hollywood. Jan Ptaszyn Wróblewski absolutnie wybitnie zaaranżował kompozycje Komedy, którymi zachwycał się sam Miles Davis.

Jan Ptaszyn Wróblewski podobnie jak Jerzy Milian rozpoczął swoją karierę w zespole Krzysztofa Komedy – słynnym Sekstecie Komedy, w 1956 roku. Jan Ptaszyn Wróblewski jest jednym z najwybitniejszych europejskich muzyków jazzowych. Jako jedyny z Polaków grał z Luisem Armstrongiem. Jest twórcą wszechstronnym. Obecnie pracuje nad jazzowym opracowaniem Halki Moniuszki. Fani grupy Hey pewnie wiedzą, że piosenka „Zielono mi”, tak wspaniale wykonywana przez Katarzynę Nosowską, jest kompozycją Jana Ptaszyna Wróblewskiego.

LOVE POLISH JAZZ FESTIVAL

Festiwal zakończył solowy recital Stanisława Soyki, jednego z najwybitniejszych polskich muzyków – wokalisty jazzowego i popowego, pianisty, gitarzysty i wspaniałego kompozytora, autora niezliczonej liczby utworów. W trakcie koncertu zaprezentował swoje największe przeboje, takie jak: „Tolerancja”, „Cud niepamięci”, „Czas nas uczy pogody”, „Nim wstanie dzień” i inne.

Cel festiwalu to z jednej strony tworzenie nowych wartości w kulturze, poprzez twórczą konfrontację wizji współczesnych muzyków polskich i zagranicznych w odniesieniu do polskiej klasyki, szczególnie jazzowej, zaś z drugiej strony prezentacja wielkich, często zapomnianych  dzieł – największych osiągnięć „polskiej szkoły jazzu”. Mówiąc krótko – profil festiwalu definiuje jego nazwa – Love Polish Jazz Festival.

Organizatorzy - prezydent Tomaszowa Mazowieckiego, Miejskie Centrum Kultury, Sanktuarium Św. Antoniego, Stowarzyszenie Opieki nad Spuścizną Krzysztofa Komedy – dziękuję sponsorom i partnerom festiwalu, a w szczególności: ZSP nr 1, YAMAHA, PKN ORLEN, Ceramika Paradyż, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Maltom,  Eurobox, Centrum Motoryzacyjne ASPOL, Emporia Reklama, Zakład Produkcyjny Wojciech Karoń, FINES Operator Bankowy, Barbara Pawlak, Binstal, Binstal Bożena Tchórz, Lettero, Dekorator, Weltom,  Galeria na Wsi Niebrów, ZSP nr 2, OSP Nagórzyce.

Fot. Dariusz KwapisiewiczTa strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij