Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

  • Data opublikowania: 2016-03-18

Jan Peszek z monodramem w Tomaszowie

Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny Jan Peszek gościł 16 marca na scenie kina „Włókniarz”. Monodram „Scenariusz dla nie istniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego” został napisany dla aktora ponad 50 lat temu przez Bogusława Schaeffera, polskiego muzykologa, krytyka muzycznego i dramaturga. Od wielu lat Jan Peszek wystawia tę sztukę również poza granicami naszego kraju.Monodram podejmuje ważny temat: Czym jest sztuka i aktor w dzisiejszych czasach? Spektakl prowokuje też dyskusję nad muzyką współczesną. To właśnie świat dźwięków odgrywa w monodramie znaczącą rolę. Widz słyszy np. cieknącą ciurkiem wodę, szarpane dłońmi aktora porozwieszane na scenie cienkie żyłki, drgające od dmuchanego powietrza plastikowe rurki. Odbiorca rejestruje również plusk wpadającego do słoja z wodą ciasta, lepionego przez Peszka na scenie. Sam aktor jest także swoistym instrumentem, tzw. „aktorem instrumentalnym”.

Sztuka posiada elementy parodii oraz groteski. Artysta wchodzi całym sobą w opowiadaną przez siebie historię, również publiczność włącza się w słowną grę aktora.

Na zakończenie Jan Peszek oprócz braw od widzów otrzymał bukiet kwiatów od Barbary Przybysz, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury. Organizatorami spektaklu byli prezydent miasta Marcin Witko i Miejskie Centrum Kultury. Monodram stanowił wyjątkowe uzupełnienie eliminacji powiatowych 61. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

Inne artykuły


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij